A jeśli rekruter zadzwoni, gdy będziesz na wakacjach… - KS Service
+
KSSERVICE

A jeśli rekruter zadzwoni, gdy będziesz na wakacjach…

A jeśli rekruter zadzwoni, gdy będziesz na wakacjach…
29/08/2017

A jeśli rekruter zadzwoni, gdy będziesz na wakacjach…

W twoich myślach już wyłącznie morza szum i ptaków śpiew. Szykujesz się na długo oczekiwany wyjazd zagraniczny i zamierzasz spędzić go leżąc na przyhotelowym hamaku, spijając drinki i pluskając się w basenie. Nagle dzwoni telefon, a ty już wiesz kto próbuje się z tobą skontaktować – rekruter…

Czasami decyzja o zmianie pracy i zaplanowany wcześniej urlop zbiegają się w czasie. Kiedy więc wysyłasz swoje CV w różne miejsca, to musisz liczyć się z tym, że rekruter lub pracodawca będzie próbował się z tobą skontaktować. Co robić, jeśli w tym czasie jesteś na urlopie? Przygotuj się do tego wcześniej i bądź gotowy na każdą ewentualność.

Po pierwsze… Zadbaj o to, by zabezpieczyć się na wypadek, gdyby rekruter chciał skontaktować się z tobą przez pocztę elektroniczną. Ustaw autorespondera, w którym poinformujesz o tym, iż jesteś na urlopie i w sprawach pilnych prosisz o kontakt telefoniczny.

Po drugie… Urlop to czas dla ciebie i rodziny, ale kiedy sprawy zawodowe są równie istotne, starajmy się je właściwie odgraniczyć. Co jeśli telefon zadzwoni, kiedy akurat spędzacie bardzo przyjemnie czas lub to niesprzyjający moment na rozmowę? Odbierz telefon, wyjaśnij rekruterowi sytuację i umów się na konkretną godzinę na dalszą kontynuację dialogu. Grzecznie, z taktem, tak by nie czuł się zbywany i lekceważony.

Po trzecie… Rozmowa przy towarzyszach naszej podróży może być krępująca. Tak samo, jeśli wokół nas jest głośno, leje deszcz czy jest się na statku. Może być wiele powodów, które spowodują, że będziesz źle słyszał rozmówcę, co sprawi, że będzie musiał domyślać się co mówi lub ciągle prosić, by powtarzał co mówi. Przemyśl wcześniej, gdzie będą odpowiednie warunki do rozmowy i zaplanuj swój dzień tak, by w umówionym czasie móc rozmawiać w pełni swobodnie.

Przeczytaj  Instrukcja BHP - z czego powinna się składać?

Po czwarte… Czas relaksu sprzyja sięganiu po alkohol. Zastanów się jednak czy warto wypić nawet to jedno piwo przed rozmową telefoniczną. Możesz być rozkojarzony, zbytnio gadatliwy i zachowywać się nienaturalnie. Kiedy rekruter wyczuje, że coś jest nie tak, to możesz stracić szansę na interesującą pracę.

Po piąte… Zastanów się nad opcją rozmowy przez skype. Czasami jest to wymagane przez rekruterów, więc będąc na wczasach rozejrzyj się za miejscem, które stworzy ci taką możliwość. Zdecydowanie mało sprzyjająca będzie zatłoczona kafejka internetowa…

Po szóste… Przed terminem rozmowy znajdź czas na dokładne przeczytanie ogłoszenia, na które aplikowałeś oraz przejrzyj stronę internetową firmy. Bądź przygotowany do rozmowy, aby zachowywać się w pełni profesjonalnie. Nawet na urlopie.