Edit Content

O nas

Jesteśmy profesjonalną agencją zatrudnienia KS Service, specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Znajdziesz Nas w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu

Dane kontaktowe

Co musisz wiedzieć o pracy sezonowej? Definicja, podatki i warunki zatrudnienia

Co musisz wiedzieć o pracy sezonowej? Definicja, podatki i warunki zatrudnienia

Mimo iż za oknem jeszcze panuje zima, warto już teraz rozglądać się za możliwością szybkiego zarobku. Ludzie młodzi, przeważnie studenci, decydują się najczęściej na sezonowe wyjazdy za granicę. Wiosna i lato to okres wzmożonego zapotrzebowania na dodatkowych pracowników, w wielu branżach. Zanim zdecydujesz się podpisać daną umowę, warto się odpowiednio przygotować i rozeznać w poszczególnych kwestiach. Wszystko opisaliśmy poniżej.

Praca sezonowa – definicja

Praca sezonowa to taka, którą wykonuje się maksymalnie przez 9 miesięcy w roku. Dotyczy głównie sektorów gospodarki, które wymagają sezonowych działalności, takich jak:

  • rolnictwo
  • ogrodnictwo
  • turystyka

Oferty tego typu dotyczą najczęściej pracy w turystycznych miejscowościach np. w górach czy nad morzem, przy zbiorze owoców i warzyw oraz prac remontowo-budowlanych. Sporo ofert skierowanych jest też do animatorów czasu wolnego, osób do prac w hotelarstwie, gastronomii, budownictwie (głównie wykończeniówka i remonty), opiekunów osób w podeszłym wieku, sprzątaczy czy hodowców zwierząt. Pracownik sezonowy wykonuje prace charakterystyczne dla danej pory roku. Prawo nie narzuca jednej formy umowy między pracodawcą a pracownikiem sezonowym.

Umowa o pracę sezonową

Umowa pomiędzy pracownikiem sezonowym i zleceniodawcą jest zawierana na wskazany w niej okres. Choć w Kodeksie pracy nie jest to wymogiem, regułą jest, że pracowników sezonowych traktuje się tak samo, jak osoby zatrudnione na umowy na czas określony. W związku z tym przysługuje im urlop (w wymiarze proporcjonalnym do czasu), wynagrodzenie zbliżone do płacy stałych pracowników i tak dalej. Sezonowo można pracować także na podstawie umowy cywilnoprawnej albo za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

Każdy, kto chce rozpocząć pracę sezonową powinien dokładnie zweryfikować wiarygodność danej oferty. W przypadku agencji pośrednictwa pracy sprawa jest uproszczona, ponieważ wystarczy sprawdzić agencję i jej uprawnienia. Wybierzmy tylko tych pośredników, którzy są wpisani do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Dochody, które uzyskaliśmy podczas pracy sezonowej, zgodnie z przepisami należy wykazać w zeznaniu podatkowym. Cenną informacją dla pracowników sezonowych może być fakt, że dochód uzyskany ze zbioru dziko rosnących ziół, jagód, innych owoców leśnych czy grzybów, jest zwolniony z podatku dochodowego.

Gdzie szukać pracy sezonowej?

Choć praca sezonowa nie należy do najłatwiejszych, to chętnych nie brakuje. Dlaczego? Okazuje się, że kuszą wysokie zarobki i możliwość spędzenia wakacji w pięknych miejscach. Poszukiwanie pracy sezonowej w dzisiejszych czasach jest już bardzo prostym zajęciem. Obecnie prężnie działają wszelakie portale ogłoszeniowe, na których pracodawcy z całej Europy zamieszczają ogłoszenia o pracę. Wystarczy zatem je regularnie przeglądać, aby odpowiadać na interesujące oferty. (zobacz: praca we Włoszech – Europa.Jobs).

źródło zdjęcia: freepik.com 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *