Mimo iż za oknem jeszcze panuje zima, warto już teraz rozglądać się za możliwością szybkiego zarobku. Ludzie młodzi, przeważnie studenci, decydują się najczęściej na sezonowe wyjazdy za granicę. Wiosna i lato to okres wzmożonego zapotrzebowania na dodatkowych pracowników, w wielu branżach. Zanim zdecydujesz się podpisać daną umowę, warto się odpowiednio przygotować i rozeznać w poszczególnych kwestiach. Wszystko opisaliśmy poniżej.
Praca sezonowa – definicja
Praca sezonowa to taka, którą wykonuje się maksymalnie przez 9 miesięcy w roku. Dotyczy głównie sektorów gospodarki, które wymagają sezonowych działalności, takich jak:
- rolnictwo
- ogrodnictwo
- turystyka
Oferty tego typu dotyczą najczęściej pracy w turystycznych miejscowościach np. w górach czy nad morzem, przy zbiorze owoców i warzyw oraz prac remontowo-budowlanych. Sporo ofert skierowanych jest też do animatorów czasu wolnego, osób do prac w hotelarstwie, gastronomii, budownictwie (głównie wykończeniówka i remonty), opiekunów osób w podeszłym wieku, sprzątaczy czy hodowców zwierząt. Pracownik sezonowy wykonuje prace charakterystyczne dla danej pory roku. Prawo nie narzuca jednej formy umowy między pracodawcą a pracownikiem sezonowym.
Umowa o pracę sezonową
Umowa pomiędzy pracownikiem sezonowym i zleceniodawcą jest zawierana na wskazany w niej okres. Choć w Kodeksie pracy nie jest to wymogiem, regułą jest, że pracowników sezonowych traktuje się tak samo, jak osoby zatrudnione na umowy na czas określony. W związku z tym przysługuje im urlop (w wymiarze proporcjonalnym do czasu), wynagrodzenie zbliżone do płacy stałych pracowników i tak dalej. Sezonowo można pracować także na podstawie umowy cywilnoprawnej albo za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.
Każdy, kto chce rozpocząć pracę sezonową powinien dokładnie zweryfikować wiarygodność danej oferty. W przypadku agencji pośrednictwa pracy sprawa jest uproszczona, ponieważ wystarczy sprawdzić agencję i jej uprawnienia. Wybierzmy tylko tych pośredników, którzy są wpisani do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
Dochody, które uzyskaliśmy podczas pracy sezonowej, zgodnie z przepisami należy wykazać w zeznaniu podatkowym. Cenną informacją dla pracowników sezonowych może być fakt, że dochód uzyskany ze zbioru dziko rosnących ziół, jagód, innych owoców leśnych czy grzybów, jest zwolniony z podatku dochodowego.
Gdzie szukać pracy sezonowej?
Choć praca sezonowa nie należy do najłatwiejszych, to chętnych nie brakuje. Dlaczego? Okazuje się, że kuszą wysokie zarobki i możliwość spędzenia wakacji w pięknych miejscach. Poszukiwanie pracy sezonowej w dzisiejszych czasach jest już bardzo prostym zajęciem. Obecnie prężnie działają wszelakie portale ogłoszeniowe, na których pracodawcy z całej Europy zamieszczają ogłoszenia o pracę. Wystarczy zatem je regularnie przeglądać, aby odpowiadać na interesujące oferty. (zobacz: praca we Włoszech – Europa.Jobs).
źródło zdjęcia: freepik.com