Co zrobić, kiedy stworzysz związek w pracy?

Jako, że sporą część swojego życia spędzamy w pracy, to często wikłamy się w związki ze swoimi współtowarzyszami zatrudnienia. Jak wtedy funkcjonować i co może być efektem takiej relacji?

Po pierwsze... Wyobraź sobie najgorszą możliwą opcję, czyli rozstanie. Wtedy będziesz zmuszony każdego dnia oglądać osobę, z którą wiele Cię łączyło i coś spowodowało, że zakończyliście związek. Niekoniecznie musi to być pokojowe rozstanie. Będziesz w stanie z nią współpracować, przebywać w tym samym pomieszczeniu, rozmawiać na tematy służbowe i zachowasz w tym wszystkim zdrowy rozsądek? Dla wielu może być to nie do przebrnięcia i jedynym rozwiązaniem jest zmiana pracy. Dlatego też rozważ dobrze czy jest sens tworzyć coś ze współpracownikiem. Może zmiana działu wszystko ułatwi? Niech będzie to przemyślana, mądra decyzja.

Po drugie... Jeśli jednak zdecydujesz się na prowadzenie takiego związku, to dbaj o to, byście nie zamęczyli się wzajemnie. Przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę może być destrukcyjne nawet dla najwspanialszej pary. Róbcie więc wszystko, by w pracy nie zachowywać się jak papużki nierozłączki, a raczej koncentrować się na relacjach z innymi znajomymi oraz, przede wszystkim, swojej pracy. Jeśli pracujecie w tych samych pomieszczeniach, to może warto porozmawiać między sobą, a następnie z pracodawcą, by przenieść się do innego pokoju? Rozdzielajcie życie prywatne od zawodowego!

Po trzecie... Nie miej złudzeń, prędzej czy później ktoś dowie się o Waszym związku. Zamiast więc tworzyć okazję do plotek, nie ukrywaj tego, że jesteście razem. Nie znaczy to, że macie rzucać się sobie w ramiona, bo zapewne nie byłoby to odebrane zbyt ciepło, ale wspomnij, że jesteście razem i chcecie budować coś poważnego – w ten sposób dasz sygnał, że nie jest to tylko zabawa, a wiążesz z drugą osobą poważne plany. Tak postawiona sprawa najprawdopodobniej spowoduje, że związek może zostać szybko zaakceptowany. Zrób to wszystko, gdy już będziesz pewna, że rzeczywiście chcesz budować coś stałego z partnerem. Na etapie, kiedy dopiero się poznajecie, nie afiszujcie się ze sobą. Chcesz informować znajomych z pracy o Was, by po trzech tygodniach odwoływać wszystko? Nie sądzimy.

Po czwarte... Nie martw się. Kodeks pracy nic nie wspomina o związkach w pracy, więc raczej nie ma możliwości, by ta relacja mogła stać się podstawą zwolnienia. Będzie nią sytuacja, kiedy spowoduje ona, iż spadnie Wasze zaangażowanie w pełnienie obowiązków. Pracuj tak efektywnie jak wcześniej, a wszystko będzie dobrze!

Po piąte... Praca może wzmocnić zaangażowanie w wykonywanie wspólnych obowiązków. Miłość motywuje i jest prawdopodobne, iż stanie się zapalnikiem do sprawnej realizacji celów zawodowych. Korzystajcie z tego z całych sił, a wasza moc sprawcza wzrośnie – zarówno w pracy, jak i na niwie wzajemnego porozumienia.

Po szóste... Porozmawiaj z partnerem i ustalcie wszelkie szczegóły dotyczące Waszego zachowania w pracy. Czego od siebie oczekujecie? Co zrobicie, jeśli Wam nie wyjdzie? Jak chcecie zachowywać się względem siebie w pracy? Błądzenie jest ostatnim czego potrzebujecie. Dialog może rozwiązać wszelkie niepewne kwestie.

Po siódme... Jeśli jednak rozstaniecie się, ale nie zamierzacie rezygnować z pracy, to warto przemyśleć czy któreś z Was nie powinno wybrać się na urlop. Zmiana otoczenia i relaks może pomóc nabrać odpowiedniego dystansu i spowodować, że będziecie w stanie przezwyciężyć nową dla siebie sytuacje.

Powodzenia, Gołąbeczki!