Edit Content

O nas

Jesteśmy profesjonalną agencją zatrudnienia KS Service, specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Znajdziesz Nas w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu

Dane kontaktowe

Jak chronić tapicerkę

Jak chronić tapicerkę

Ochrona wszelkich rodzajów tapicerki wiąże się nie tylko z jej czyszczeniem, ale również z konserwacją, impregnowaniem i naprawą. Wybór środków zależy oczywiście od materiału, z jakiego tapicerka została wykonana. Również od tego z jakim rodzajem tapicerki mamy do czynienia – czy z samochodową, czy z meblową, czy też z tapicerką urządzeń gimnastycznych.

Tapicerka samochodowa

Tapicerka samochodowa jest wykonywana głownie z trzech rodzajów materiałów – tkaniny, skóry i sztucznej skóry. Spotyka się też tapicerkę samochodową z weluru pikowanego i typowego skaju (nierzadko również pikowanego).

Najpopularniejsza jest z odpowiedniej tkaniny, choć jednocześnie bardziej gromadząca kurz niż skórzana lub skóropodobna. Coraz chętniej właściciele aut sięgają po tapicerkę z alcantary, czyli tkaniny tworzonej z mikrowłókien, odpornej na rozciąganie i przemoczenia.

Każdy z tych materiałów wymaga różnych środków do czyszczenia i konserwacji, chociaż pierwszy etap zarówno w wypadku skóry, skaju i tkanin jest podobny. Zaczynać należy od pozbycia się kurzu i wszelkich okruchów, do czego przydaje się szczoteczka i odkurzacz samochodowy.

Natomiast czyszczenie i konserwacja tapicerki skórzanej zależą od rodzaju skóry. Łatwiej czyści się skórę licową (gładką), choć i tę można odbarwić stosując nieodpowiednie preparaty. Pamiętajmy też, że inne będą zestawy do czyszczenia i konserwacji skóry licowej, a inne do zamszowej lub nabuckowej.

Do czyszczenia i konserwacji możemy zakupić odpowiednie zestawy. Mogą do być między innymi pianki w sprayu lub impregnaty. Podobne możliwości mamy, jeśli idzie o tapicerki samochodowe wykonywane z pozostałych materiałów.

Tapicerka meblowa

Czym czyścić tapicerkę meblową? Tapicerka domowa to przede wszystkim fotele, krzesła i kanapy. Dosyć popularnym materiałem obiciowym większych mebli są plusze, które, niestety, „chętnie” gromadzą kurz. Tu przede wszystkim należy pamiętać o regularnym okurzaniu odkurzaczem ze specjalną końcówką.

Korzystny efekt może dać delikatne przetarcie ściereczką z mikrofibry lekko zwilgoconą wodą z odrobiną detergentu. Welur lub aksamit możemy czyścić roztworem wody z amoniakiem. Efekt czyszczący może dać woda dodatkiem soku cytrynowego. Obicia syntetyczne możemy czyścić środkami do prania dywanów.

Ceratowe krzesła kuchenne czyści się najłatwiej – tu wystarczy woda z detergentem. Jednak przed czyszczeniem tapicerki domowej warto jest poszukać w sieci odpowiednich preparatów i poczytać instrukcje, ponieważ te bywają nie tylko zdecydowanie bardziej skuteczne, ale również zmniejszają ryzyko uszkodzenia obicia.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *