Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

W pewnym etapie życia zawodowego przychodzi ten moment, kiedy wiesz, iż wykonujesz zlecane zadania rewelacyjnie, zakres Twoich obowiązków rośnie, natomiast wynagrodzenie od dłuższego czasu ani drgnie...

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że jeśli uznamy, iż zasługujemy na podwyżkę, to nie ma sensu zwlekać z rozmową z pracodawcą. Odkładanie tego na pewno nie pomoże, więc trzeba zebrać odwagę, wykorzystać moment, kiedy jest odrobinę spokojniejszy dzień w pracy, a szef wydaje się mieć dobry nastrój i wtedy powalczyć o lepsze wynagrodzenie. Nie popełnijmy tego błędu i nie idźmy na taką rozmowę, kiedy jesteśmy już w pełni sfrustrowani, gdyż możemy wtedy ulec emocjom i prowadzić rozmowę agresywnie.

Utarła się opinia, że łatwiej jest zmienić pracę i tam ustalić wyższą stawkę, niż wywalczyć większą gloryfikację finansową u aktualnego pracodawcy. Niestety, to prawda. Pracodawcy trudniej jest docenić pracownika, który na tych samach zasadach funkcjonuje od dłuższego czasu i do tej pory nie próbować renegocjować umowy. Mimo to, jeśli jesteśmy świadomi swojej wartości w zakładzie pracy, to warto podjąć takie próby. Ważna w tym wszystkim jest pewność siebie i spokojna, wyważona rozmowa, w której przedstawimy trafne argumenty świadczące o tym, iż zasługujemy na podwyżkę. Warto wtedy wspomnieć o stażu pracy, swoich kompetencjach, liście zadań, którymi jesteśmy obarczani czy realnym wpływie na funkcjonowanie firmy. Zarówno przy dotychczasowej pracy, jak i wpływie, który możesz mieć w momencie, kiedy otrzymasz wyższe wynagrodzenie.

Jesteś inwestycją

Nie przychodź na spotkanie będąc nieprzygotowanym. Sprawdź ile zarabiają pracownicy na podobnych stanowiskach. Takie informacje znajdziesz w internecie lub w prasie branżowej. Opowiedz o tym w ten sposób, by pracodawca nie pomyślał, że próbujesz go szantażować. Przygotuj listę swoich osiągnięć w pracy. Nie opowiadaj o tym tak jakbyś się wychwalał, tylko uargumentuj, iż mówisz o tym, by zasygnalizować, iż robisz wszystko, by przedsiębiorstwo stale się rozwijało, a Ty jesteś trybikiem, który potrafi tę maszynę ruszyć do przodu. Nie porównuj się przy do tym do innych pracowników, gdyż raczej nie będzie to dobrze odebrane.

Pamiętajmy, iż dla każdego przedsiębiorstwa jesteśmy inwestycją. Nikomu nie opłaca się zatrudniać daną osobę, po to, by po paru miesiącach z niej rezygnować. Oczywiście, w przypadku, kiedy spisuje się dobrze. Zresztą, zadowolony pracownik pracuje wydajniej, więc podwyżka jest mniejszym kosztem, niż ryzyko zatrudnienia kolejnej osoby, które może radzić sobie dużo gorzej, a na pewno będzie potrzebowała czasu na adaptację i naukę funkcjonowania w nowym miejscu pracy.