Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?
29/10/2016

Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Wpewnym etapie życia zawodowego przychodzi ten moment, kiedy wiesz,iż wykonujesz zlecane zadania rewelacyjnie, zakres Twoich obowiązkówrośnie, natomiast wynagrodzenie od dłuższego czasu ani drgnie…

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że jeśli uznamy, iżzasługujemy na podwyżkę, to nie ma sensu zwlekać z rozmową zpracodawcą. Odkładanie tego na pewno nie pomoże, więc trzebazebrać odwagę, wykorzystać moment, kiedy jest odrobinęspokojniejszy dzień w pracy, a szef wydaje się mieć dobry nastróji wtedy powalczyć o lepsze wynagrodzenie. Nie popełnijmy tego błędui nie idźmy na taką rozmowę, kiedy jesteśmy już w pełnisfrustrowani, gdyż możemy wtedy ulec emocjom i prowadzić rozmowęagresywnie.

Utarła się opinia, że łatwiej jest zmienić pracę i tam ustalićwyższą stawkę, niż wywalczyć większą gloryfikację finansowąu aktualnego pracodawcy. Niestety, to prawda. Pracodawcy trudniejjest docenić pracownika, który na tych samach zasadach funkcjonujeod dłuższego czasu i do tej pory nie próbować renegocjowaćumowy. Mimo to, jeśli jesteśmy świadomi swojej wartości wzakładzie pracy, to warto podjąć takie próby. Ważna w tymwszystkim jest pewność siebie i spokojna, wyważona rozmowa, wktórej przedstawimy trafne argumenty świadczące o tym, iżzasługujemy na podwyżkę. Warto wtedy wspomnieć o stażu pracy,swoich kompetencjach, liście zadań, którymi jesteśmy obarczaniczy realnym wpływie na funkcjonowanie firmy. Zarówno przydotychczasowej pracy, jak i wpływie, który możesz mieć wmomencie, kiedy otrzymasz wyższe wynagrodzenie.

Jesteśinwestycją

Nie przychodź na spotkanie będąc nieprzygotowanym. Sprawdź ilezarabiają pracownicy na podobnych stanowiskach. Takie informacjeznajdziesz w internecie lub w prasie branżowej. Opowiedz o tym wten sposób, by pracodawca nie pomyślał, że próbujesz goszantażować. Przygotuj listę swoich osiągnięć w pracy. Nieopowiadaj o tym tak jakbyś się wychwalał, tylko uargumentuj, iżmówisz o tym, by zasygnalizować, iż robisz wszystko, byprzedsiębiorstwo stale się rozwijało, a Ty jesteś trybikiem,który potrafi tę maszynę ruszyć do przodu. Nie porównuj sięprzy do tym do innych pracowników, gdyż raczej nie będzie todobrze odebrane.

Przeczytaj  Zmiany dla opiekujących się osobami niepełnosprawnymi

Pamiętajmy, iż dla każdego przedsiębiorstwa jesteśmyinwestycją. Nikomu nie opłaca się zatrudniać daną osobę, po to, by poparu miesiącach z niej rezygnować. Oczywiście, w przypadku, kiedyspisuje się dobrze. Zresztą, zadowolony pracownik pracujewydajniej, więc podwyżka jest mniejszym kosztem, niż ryzykozatrudnienia kolejnej osoby, które może radzić sobie dużo gorzej,a na pewno będzie potrzebowała czasu na adaptację i naukęfunkcjonowania w nowym miejscu pracy.