Jak traktować szefa, który jest od Ciebie młodszy? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak traktować szefa, który jest od Ciebie młodszy?

Jak traktować szefa, który jest od Ciebie młodszy?
29/10/2016

Jak traktować szefa, który jest od Ciebie młodszy?

Firmymuszę zwracać szczególną uwagę na relację młodych kierownikówczy menadżerów z ich starszymi podwładnymi, ponieważ często jestto kluczem do sukcesu całego zespołu. Obie strony muszą nauczyćsię zwalczyć swoje uprzedzenia i na przekór stereotypom, uczyćsię od siebie nawzajem.

Szukającw sobie zrozumienia dla młodszego szefa warto mieć otwarty umysł.W wielu zawodach wiek nie gra istotnej roli, należy o tym pamiętać,oceniając z góry innych pracowników, niezależnie od pełnionejprzez nich funkcji.

Dajszansę!

Młodywiekiem szef stoi przed ciężkim wyzwaniem. Musi przekonać ludzi,którymi ma zarządzać, że jest kompetentny, ma cechy przywódcze ipotrafi poradzić sobie w każdej sytuacji. Często przejmuje starągwardię, ludzi, którzy znają się od lat i długo pracują wjednym zespole. Jest jak każdy nowy osobnik w grupie społecznej.Musi walczyć o pozycję, tyle że jego zadaniem jest od razuprzebijać się na pozycję lidera. Najgorsze, co może zrobić jegopodwładny, to skreślić jakiekolwiek szanse na porozumienie. Niedość, że utrudnia pracę całej firmie, to może przypłacić todegradacją, a nawet zwolnieniem. Jeśli jesteś doświadczonympracownikiem to warto okazać nowemu szefowi wsparcie już napoczątku, wtedy postawisz się w roli nieocenionego źródłainformacji i wsparcia.

Bądźcierpliwy!

Szefteż człowiek, a dodając do tego walkę o pozycję i młodość,może się okazać, że w początkach współpracy nadwyrężawzajemną pomoc i zrozumienie. Jest niepewny w nowej roli, chociażmoże wydawać się wręcz odwrotnie i musi to nadrobić innymiśrodkami. To nie brak szacunku. Wystarczy dać mu trochę czasu naaklimatyzację i zobaczyć, jak wtedy będzie wyglądał jegostosunek do pracowników. Próby narzucenia swojego sposobupostępowania już w pierwszych tygodniach sprawowania przez niegofunkcji kierowniczych, nie mogą wypaść pomyślnie.

Niewytykaj błędów!

Wnawiązaniu do poprzedniej rady, czasem warto poczekać, jednak wprzypadku ewidentnych i powtarzanych błędów można zacząćdziałać. Jako doświadczony pracownik masz masę dobrych ipomocnych rad, ale wypunktowanie nowemu szefowi co robi źle możebyć odebrane jako atak albo matkowanie/ojcowanie. Łatwo o odpowiedźw tym samym tonie. Zestawienie pomyłek z możliwymi rozwiązaniamialbo przyjacielska, choć pełna szacunku, rozmowa mogą okazać sięidealnym rozwiązaniem. Czasem młody szef widzi swoje błędy, alenie umie ich naprawić, a o radę zwyczajnie wstydzi się poprosić.

Przeczytaj  Stres w pracy - jak sobie z tym radzić?

Dostrzegajplusy!

Niedowierzanieczy lekceważenie sprawią, że ciężko będzie ci odnaleźć się wnowej sytuacji. Młody, niedoświadczony szef nie ma szans na dobrepoprowadzenie firmy? To krzywdzące myślenie, ponieważ dobrzeprzygotowany, już podczas etapu kształcenia, umysł możewprowadzić rozwiązania tak innowacyjne i ciekawe, że bardziejdoświadczonym pracownikom, nie mogłyby one przyjść do głowy.Pozytywów współpracy na tak odmiennych etapach życie jest wiele iotwierając się na nie, można stać się o wiele atrakcyjniejszympracownikiem pod wieloma względami.

Potraktujto jako wyzwanie!

Alenie jako rywalizację z nowym szefem, ale stawianie przed sobą corazto nowych celów. Zmiana przełożonego w pracy zawsze wiąże się zpewną dozą niepewności i przymusem wykazania się. Gdy jest ondużo młodszy, jest to jeszcze cięższe, przynajmniej w odczuciustarszego pracownika. Nic bardziej mylnego. Młodzi szefowie bardzocenią doświadczenie i rady od osób zaznajomionych z firmą od lat,a gdy są ciągle głodni wiedzy i aktywnie rozwijają się, ichpostawa może motywować całe otoczenie. Bądź takim pracownikiem,jakiego sam byś zatrudnił.

Cociekawe, młody szef może być bardziej przerażony wizją pracy zestarszymi pracownikami, niż oni sami. Boi się oceniania przezludzi, którzy najszybciej wyłapią jego błędy. Mimo pełnejteczki skończonych kursów, niesamowitego cv i szerokichkompetencji, warto spojrzeć na niego jak na członka rodziny. Możedalekiego syna kuzyna, ale kogoś, komu zależy na rozwoju i na kim,zależy innym.