Jak uczyć się języka niemieckiego? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak uczyć się języka niemieckiego?

Jak uczyć się języka niemieckiego?
21/09/2021

Jak uczyć się języka niemieckiego?

Należy mieć świadomość, że nauka języka niemieckiego może być bardzo przyjemna. koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to oficjalny język w takich krajach, jak: Liechtenstein, Niemcy, Austria, Szwajcaria. Można zaobserwować, że roku na rok coraz większa liczba osób wyjeżdża do pracy za granicę. Co zrobić, by komunikatywnie znać niemiecki słownictwo?

Wykorzystanie posiadanej wiedzy

Warto wiedzieć, że każda osoba wie znacznie więcej, niż mogłoby się jej wydawać. Bardzo znajomo wyglądają takie słowa, jak: das Dach, der Handel, der Stempel. Z kolei inne wyrazy różnią się, co prawda pisownią, ale stosunkowo łatwo je rozpoznać w słuchu. Doskonałym przykładem mogą być: der Platz, die Flasche, der Urlaub, der Kitsch. Godny uwagi jest fakt, że w języku polskim jest mnóstwo zapożyczeń z omawianego niemieckiego. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że przez prawie kilkaset lat organizacja samorządów miejskich bazowała na niemieckim prawie. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że język polski również użyczył sąsiadom kilku słówek. Ogórek w języku niemieckim oznacza die Gurke. Jak widać, praca z niemieckim może być bardzo prosta.

Nauczenie się czasowników modalnych

Warto wiedzieć, że wspomniane czasowniki modalne wyrażają nie tylko pozwolenie, ale również możliwość, wolę czy prośbę. Świetnymi przykładami mogą być: müssen (musieć), können (móc) czy möchten (chcieć). Należy mieć świadomość, że niektóre z nich odmieniają się nieregularnie. Rekomendowane jest nauczenie się nich w ciągu zaledwie kilku pierwszych miesięcy. Nie są one trudne do opanowania. Osoba zainteresowana pracą zagranicą z językiem niemieckim przyzwyczai się dzięki temu do odpowiedniego szyku zdania. Godny uwagi jest fakt, że w zdaniach z omawianymi czasownikami modalnymi, tylko one będą odmieniały się przez osoby. Z kolei pozostałe pozostają w bezokoliczniku.

Przeczytaj  Poradnik pracownika tymczasowego. Jakie masz prawa?

Opanowanie opornego Ö

Należy mieć świadomość, że najtrudniejszym zadaniem dla większości osób uczących się języka niemieckiego jest opanowanie ö. Nie wszyscy bowiem wiedzą, w jaki sposób powinno się je właściwie wymówić. Wystarczy jednak ułożyć usta w taki sposób, jak przy wymowie litery o w języku polskim (muszą być one zaokrąglone szerzej, niż przy u) i spróbować powiedzieć e. Oczywiście opanowanie tego w praktyce będzie wymagało więcej czasu. Rekomendowane jest zatem uzbrojenie się w cierpliwość.

Korzystanie z książek

Kolejnym świetnym sposobem, by nauczyć się języka niemieckiego potrzebnego w pracy będzie zaopatrzenie się w książkę. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo wartościowych pozycji renomowanych wydawnictw. Doskonałym przykładem może być książka „Niemiecki w tłumaczeniach. Słownictwo 1”. Należy mieć świadomość, że produkt można kupić w księgarni internetowej już za kwotę wynoszącą niecałe 45 złotych. Warto wiedzieć, że w książce znajdują się aż 52 tematy z listami słówek w języku niemieckim. Można je bez większego problemu wyćwiczyć tłumacząc poszczególne zdania. Z kolei testy pozwolą na zweryfikowanie wiedzy.