Jakie zdjęcie wybrać do CV?

Dobre zdjęcie w CV przykuwa uwagę i jest jednym z elementów budowania przez kandydata swojego profesjonalnego wizerunku. Owszem, decyzja o zatrudnieniu nie powinna mieć nic wspólnego z wyglądem danej osoby, ale w praktyce jest inaczej.

Są kraje, gdzie zdjęcie w CV nie jest mile widziane. Jest to Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Australia, gdzie mocno obawiają się oskarżeń o dyskryminacje. W Polsce jest jednak zdecydowanie inaczej. Bardzo często jest wręcz tak, że CV, w którym nie ma zdjęcia, jest od razu skreślane przez pracodawcę, ponieważ staje się wtedy jedynie zbiorem informacji, które nie wywołują żadnych emocji. Zdjęcie w połączeniu z pozostałymi danymi rodzą pewne skojarzenia i tylko od nas zależy jakiego rodzaju one będą.

 Dlatego też warto pamiętać, że jeżeli aplikujemy do miejsca z branży obsługi klienta, w którym będziemy rozmawiać z wieloma osobami i nasza otwartość będzie czymś niezwykle istotnym, to warto do CV dołączyć zdjęcie w kolorze, na którym to mamy szeroki uśmiech. Jeśli aplikujemy na stanowisko wysokiego szczebla, wskazane jest posiadać zdjęcie w marynarce, gdzie nasz uśmiech powinien być jedynie lekko zarysowany. 

 Nie ma żadnego znaczenia po której stronie zdjęcie będzie się znajdowało, byle nie zajmowało znacznej ilości strony. Najważniejsze, by twarz i oczy były dobrze widoczne, a sama fotka wyraźna. Unikaj tych, na których prezentujesz całą sylwetkę, natomiast twarz nie widać dobrze. Najlepsze są zdjęcia, na których widać samą buźkę lub twarz i ramiona. Cieple kolory Twojego ubioru ożywią zdjęcie i tym samym CV, pamiętaj! Gdy będziesz tylko na biało lub czarno, to nie będzie to wyglądać dobrze. Celuj w błękit, grafit, żółć – najlepiej bez kropek, pasków i napisów. 

Fatalnym pomysłem jest zamieszczanie zdjęć źle oświetlonych, na innym tle niż jednolite i z innymi osobami lub zwierzętami. Może to zaskakiwać, ale naprawdę zdarzają się zdjęcia w parach lub kimś amatorsko wyciętym z fotografii. Zdecydowanie jest to zabronione. Na fotce możesz być tylko Ty. Wszelkie zdjęcia artystyczne, w przyciemnianych okularach, z imprez, wakacji, dziwnymi minami, wyzywającym stroju czy w pozycji leżącej zostaw na inne okazje. 

We wszystkim należy zachować stosowny umiar – zdjęcia legitymacyjne, na których zazwyczaj wyglądamy pochmurnie, również nie są dobrym wyborem. Wyśrodkuj to i postaw na eleganckie foto, na którym wzbudzasz zaufanie i wyglądasz jak pewna siebie, gotowa na wszelkie wyzwania, osoba. Dasz radę, jesteśmy pewni!