Kiedy zmienić pracę?

Każda zmiana, wiąże się zazwyczaj z ciężką decyzją, a ich podejmowanie powoduje szereg zdarzeń i konsekwencji. Gdy dochodzi do tego fakt, że zmiany będą dotyczyły miejsca pracy, jest dodatkowo ciężko, ponieważ to istotna część życia, która niejednokrotnie nas definiuje.

Ryzyko zmian może się opłacić, gdy uda nam się zatrudnić w lepszej subiektywnie firmie, dostaniemy wyższe zarobki lub poczujemy, że robimy coś, co sprawia nam nieporównywalnie większą satysfakcję niż w poprzedniej pracy. To bardzo optymistyczne wersje, ponieważ rynek pracy nie zawsze czeka z otwartymi ramionami na osoby na naszych stanowiskach czy wykształceniu. Nowe miejsce może nas rozczarować, a kolejne zmiany zniechęcić. Warto dobrze przemyśleć tak istotną decyzję i sprawdzić, czy nie jest ona podyktowana potrzebą chwili czy złym nastrojem. Zamiast też uciekać od rutyny, lepiej z nią powalczyć.

Zarobki

Pojawiające się na koncie cyferki nie są najważniejsze, ale gdy zdasz sobie sprawę, że twoje zarobki znacząco odbiegają od tego, co powinieneś dostawać, zmień to. Rozmowa z pracodawcą, wniosek o podwyżkę czy dobra argumentacja, mogą pomóc. W innym przypadku pora znaleźć miejsce na takie, gdzie dostaniesz wynagrodzenie, na które zasługujesz. Musisz znać swoją wartość i nie pozwolić na ciężką pracę za zbyt niskie stawki. Skorzystaj z raportów płacowych dostępnych w internecie, żeby porównać średnie pensje poszczególnych branży i stanowisk.

Kondycja firmy

Pracownik potrafi wyczuć, gdy z firmą, gdzie pracuje, jest źle. Może o tym świadczyć wiele małych sygnałów, jak choćby pojawiające się oszczędności, ale po zebraniu ich w całość trzeba się zastanowić, czy nie zacząć troszczyć się o własną przyszłość. Gdy nie ma szans na poprawę sytuacji, wszystko zmierza ku upadkowi, nie ryzykuj swoją karierą.

Rozwój

Mówi się, że kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Dewiza ta dotyczy wszystkich aspektów naszego życia, a zawodowego ze szczególnym naciskiem. Firma, która zabiera ci możliwość rozwoju, sprawia, że pogłębiasz swoje braki w stosunku do rywali na rynku pracy. To nie jest twoja obecna konkurencja, ale w przyszłości może się to zmienić. Nawet kilka zaniedbanych lat może być nie do odrobienia w przyszłości. To naturalne, że chcemy się rozwijać, taka nasza ludzka natura, mamy do tego prawo, ale także to nasz obowiązek, jeśli chcemy mieć dobrze płatną, intratną pracę.

Ambicja

Chęć robienia większych rzeczy. Ciepła posada, dobre zarobki i regularny rozwój, mogą czasem nie wystarczyć. Nie czujesz, że firma zapewni ci przyszłość, na którą chcesz pracować albo wiesz, że realizowane projekty nie korzystają z pełni twoich możliwości. I nie ma mowy tutaj o bezpodstawnej wierze w siebie, wręcz zarozumialstwo. To spokojna i przemyślana decyzja o chęci zaspokojenia swoich ambicji, bez której nie możesz szczęśliwie funkcjonować. Wtedy warto zaryzykować i zrobić to dla swojej przyszłości.

Relacje

Współpracownicy - szef. Mogą być dobrymi ludźmi, ale wasze relacje nie układają się dobrze, nie masz z nimi nawet poprawnego kontaktu i dusisz się w towarzystwie innych pracowników firmy. Nawet najlepsze stanowisko może się okazać niewarte nerwów i zdrowia, jeżeli kontakty z kadrą są złe. Napięcia, kłótnie, spory, czasem nie da się tego poprawić, mimo najszczerszych prób. Najczęściej nawet nie warto próbować, lepiej poszukać nowego miejsca pracy.

Przeciętnie Polacy w całym życiu zawodowym zmieniają pracę pięć razy. Jest to średnia, ale dużo mówi o różnicach w porównaniu z państwami położonymi za naszą zachodnią granicą, gdzie ta liczba jest dwukrotnie wyższa. Idąc dalej, młodzi ludzie, mniej więcej do 25 roku życia, pracują na jednym stanowisku rok. Kolejna grupa, do trzydziestu pięciu lat, to cztery lata pracy w jednym miejscu, a ci, którzy przekroczą ten wiek, powiększają tę liczbę do dziewięciu lat.