Edit Content

O nas

Jesteśmy profesjonalną agencją zatrudnienia KS Service, specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Znajdziesz Nas w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu

Dane kontaktowe

Klient spóźnia się z zapłatą? Jest na to sposób

Klient spóźnia się z zapłatą? Jest na to sposób

Jak często zdarza się przedsiębiorcom, że klient zwleka z zapłatą za dawno zrealizowaną usługę lub zakupiony produkt? Często 14-dniowy termin płatności faktury nie stanowi żadnego wyznacznika, a my czeka na stosowny przelew długimi miesiącami. Możliwości rozwiązania takiego problemu jest kilka. Dziś przedstawiamy bardzo prosty sposób, a jednocześnie wysoce skuteczny.

  1. Kiedy stosujemy wezwanie do zapłaty?
  2. Konsekwencje dla dłużnika
  3. Kiedy naliczane są odsetki?
  4. Podstawa prawna

Jednym z najlepszych sposobów na początkowej drodze odzyskiwania należnej gotówki od spóźnialskich kontrahentów jest wezwanie do zapłaty które bardzo często wystarczy, aby „spóźnialski” klient wykonał stosowny przelew. W sieci bez problemu znajdziesz wzór wezwania do zapłaty, który wykorzystasz uiszczając niewielką opłatę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i z pewnością pojawi się kilka pomocnych serwisów.

Agencja Zatrudnienia obraz 1

Kiedy stosujemy wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty to forma działania, którą stosujemy jeśli klient nie opłaci faktury w czasie wskazanym w umowie. Wtedy taka osoba czy firma ma obowiązek dokonania płatności na wezwanie wierzyciela. Może tam znajdować się również termin do zapłaty, o ile wierzyciel nie ustalił go jako niezwłoczny, po doręczeniu takiego wezwania.

Konsekwencje dla dłużnika

Jeśli osoba lub firma, od której próbujemy odzyskać należność nie zastosuje się do zapłaty w terminie, który wyznaczyliśmy w wezwaniu do zapłaty, to jest to podstawa do rozpoczęcia naliczania odsetek jak również sądowego dochodzenia roszczenia. Terminy naliczania odsetek wyznaczone są przepisami prawa. Np. jeśli termin zapłaty przekracza 30 dni, to można domagać się odsetek po upływie 30 dni, liczonych od dnia, w którym spełniono własne świadczenia wzajemne oraz wystawiono rachunek lub fakturę VAT.

Kiedy naliczane są odsetki?

Aby można było zacząć naliczanie odsetek, muszą być spełnione dwa warunki. Jedna ze stron wykonała świadczenie, a klient nie zapłacił w ustalonym terminie (lub terminie na wezwaniu do zapłaty). Odsetki mogą być umownie podwyższone za zwłokę, jednak ich wysokość nie może przekraczać wartości odsetek maksymalnych.

Podstawa prawna

Kwestie związane z zaległościami finansowymi reguluje Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych jak również artykuł nr 359 kodeksu cywilnego.

Życzymy powodzenia w odzyskiwaniu swoich należności! Wiemy, że często jest długotrwały i mało przyjemny proces, ale pamiętajcie że prawo stoi po waszej stronie! Znajdź w sieci wzór wezwania do zapłaty i działaj!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *