Kto rozlicza się na formularzu pit 36? - KS Service
+
KSSERVICE

Kto rozlicza się na formularzu pit 36?

Kto rozlicza się na formularzu pit 36?
26/02/2021

Kto rozlicza się na formularzu pit 36?

Każdy początek roku związany jest nie tylko z postanowieniami. To także czas rozliczeń z urzędem skarbowym z dochodów osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym. To obowiązek każdego podatnika. Oczywiście trzeba wiedzieć, jaki formularz musimy wykorzystać zarówno wtedy, gdy chcemy wypełnić dokument tradycyjnie, jak i wówczas, gdy sięgamy po jeden z funkcjonalnych programów do rozliczeń. Sam system też działa wspierająco i coraz więcej danych jest automatycznie tworzonych przez urząd skarbowy, a dzięki temu podatnicy w wielu wypadkach mogą polegać na przygotowanych zeznaniach.

Sprawdź https://ksservice.pl/blog/poradnik/postaw-na-rozwoj-najlepsze-szkolenia-zawodowe-w-krakowie/

  1. Czym jest pit 36?
  2. Kto powinien wypełnić pit 36 za rok 2020?
  3. Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?
  4. PIT 36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Czym jest pit 36?

Pit 36 muszą złożyć ci podatnicy, którzy rozliczają dochody według skali podatkowej. Poza tym to także doskonały formularz dla tych osób, które uzyskują przychody bez pośrednictwa płatnika. Tym samym wartość zaliczki na podatek dochodowy oblicza samodzielnie. Pit 36 jest również najlepszym dokumentem dla prowadzących działalność gospodarczą. Na nim również odlicza się straty z lat poprzednich, a także podatek minimalny od środków trwałych. Służy także do doliczania do własnych dochodów przychodów podopiecznych małoletnich. Deklarację podatkową na tym formularzu składają także osoby, które generują przychody z  najmu lub też dzierżawy.

Kto powinien wypełnić pit 36 za rok 2020?

Do pitu 36 podatnik musi załączyć różnego rodzaju załączniki. Pozwalają mu one rozliczyć szereg ulg. Najczęściej Polacy korzystać z deklaracji Pit 0, w której wykazuje się ulgę na dziecko, odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne, ulgę na internet, rehabilitację oraz darowizny. Poza tym to również miejsce, w którym można wpisać ulgę termomodernizacyjną.

Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?

Przeczytaj  List motywacyjny - jak dobrze się zareklamować

Warto pamiętać o tym, że w prosty i szybki sposób można rozliczyć pit 36 online. To idealna opcja dla tych, którzy chcą mieć pewność, że wszystko zostało zrobione z obowiązującymi przepisami, a kompletnie nie znają się na zagadnieniach księgowych. To szczególnie istotne, ponieważ ustawodawca co roku wprowadza zmiany, w których ciężko czasem laikom się połapać. Dobry program online będzie wymagać od nas jedynie wprowadzenia danych, a tym samym bezbłędnie i w terminie przygotujemy zeznanie. A wszystko bez stresu, wychodzenia z domu czy zatrudniania księgowej. Popularne programy internetowe to narzędzie na miarę potrzeb. Z różnorodnych formularzy korzystają firmy i klienci indywidualni, a przejrzysty interfejs sprawia, że nawet osoby, które nie znają się na sprawach podatkowych poradzą sobie z zadaniem. Poza tym w ten sposób minimalizuje się ryzyko jakichkolwiek błędów.

PIT 36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Trzeba koniecznie pamiętać, że jak co roku formularz Pit 36 należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego do 30 kwietnia. Chodzi tu zarówno o deklaracje generowane przez internet, jak i te wysyłane pocztą czy też składane osobiście. Warto przed wypełnieniem formularza zapoznać się z instrukcją, która ułatwia poprawne uzupełnienie wszystkich obowiązkowych pól. Na pewno trzeba podać NIP – czyli Numer Identyfikacji Podatkowej lub PESEL. Określa się również to, czy rozliczamy się indywidualnie, z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Podać trzeba dane kontaktowe, a w odpowiednie miejsca wpisać dochody oraz straty, koszty uzyskania przychodów oraz kwoty zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki programowi online z pewnością unikniemy błędów obliczeniowych.