Leasing pracowniczy - czym jest? Wady i zalety - KS Service
+
KSSERVICE

Leasing pracowniczy – czym jest? Wady i zalety

Leasing pracowniczy – czym jest? Wady i zalety
26/05/2021

Leasing pracowniczy – czym jest? Wady i zalety

Głowisz się i troisz, aby znaleźć solidnych pracowników dla swojej firmy, a jednak nieskuteczne rekrutacje wydają się nie mieć końca? A może szukasz rozwiązań, które pomogą Ci racjonalnie panować nad budżetem, a z drugiej strony zabezpieczą przed skutkami kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.

Leasing pracowniczy – doskonałe rozwiązanie dla firm

O ile przyzwyczailiśmy się już do leasingu samochodów i sprzętów dla firm, to leasing pracowniczy nadal dla wielu może brzmieć co najmniej dziwnie. Jak go rozumieć? To swoista forma pozyskiwania pracowników, przez firmą zewnętrzną, którą jest agencja pracy. To ona zajmuje się rekrutacją pracowników i do Ciebie przysyła już kandydatów gotowych do pracy. Na podobnych zasadach jak leasing pracowniczy, działa także outsourcing pracowników. Tu jednak znacznie więcej spada na agencję, ponieważ przejmuje ona także obowiązki pracodawcy. Co jest najbardziej korzystne dla przedsiębiorcy?

Zalety leasingu pracowniczego

Podstawową zaletą leasingu pracowniczego, jak również outsourcingu jest zdjęcie z głowy przedsiębiorcy całej masy formalności i czasu, jaki trzeba poświęcić, aby znaleźć odpowiedniego kandydata do pracy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli szukasz pracowników z Ukrainy lub Azji. Zatrudnianie obcokrajowca, nawet jeśli oparte na uproszczonych procedurach (jest tak w przypadku pracowników z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Armenii, Mołdawii i Gruzji), wymaga dodatkowych dokumentów i oczekiwania na decyzje urzędów. Korzystając z leasing pracowniczego nie musisz się tym zajmować. To zadanie dla agencji pracy, która specjalizuje się w zatrudnianiu pracowników z zagranicy i wszystkie procedury załatwia niemal z zamkniętymi oczami.

Warto tu wspomnieć o pewnej przewadze outsourcingu nad leasingiem. O ile przy leasingu wynajmujesz pracownika do pracy, podpisując z nim stosowną umowę (agencja pełni tu rolę pośrednika), to w przypadku outsourcingu pracowników, spada Ci z głowy dużo więcej. Podpisujesz z umowę z agencją, która nie tylko znajduje Ci odpowiedniego pracownika, ale także zajmuje się wszelkimi kwestiami kadrowymi, związanymi z zatrudnieniem. Nie musisz się tym samym martwić o badania lekarskie, szkolenia BHP, ubrania robocze, urlopy i zwolnienia. O ile strony nie ustalą inaczej (wiele zależy od specyfiki Twojej firmy), agencja wypełnia wszystkie obowiązki wobec pracownika, wynikające z Kodeksu Pracy.

Przeczytaj  5 powodów, dla których warto skorzystać z usług prawnika

Wady leasingu pracowniczego

Rzadko zdarzają się rozwiązania idealne i tak też jest w przypadku leasingu pracowniczego. O ile daje sporą elastyczność współpracy, to musisz się liczyć z tym, że pracownicy agencyjni mogą być różnie odbierani przez stałych członków Twojej ekipy. Znacznie trudniej budować wówczas lojalność wobec firmy, dlatego leasing nie na każdym stanowisku sprawdzi się równie dobrze.

Agencja pracy wspiera stabilny rozwój firmy

Leasing pracowniczy jest świetnym rozwiązaniem, jeśli myślisz asekuracyjnie, obserwując rynek i niestabilną sytuację gospodarczą. Dzięki współpracy z agencją, łatwiej jest Ci zarządzać pracą Twojej firmy, wyznaczać cele i sukcesywnie je realizować, wiedząc, że ręce do pracy znajdą się na pokładzie wtedy, gdy będą potrzebne i znikną, jeśli nagle sytuacja ulegnie zmianie.