List motywacyjny - jak dobrze się zareklamować - KS Service
+
KSSERVICE

List motywacyjny – jak dobrze się zareklamować

List motywacyjny – jak dobrze się zareklamować
15/09/2016

List motywacyjny – jak dobrze się zareklamować

Napisanie dobrego listu motywacyjnego często sprawia nam problemy. Co napisać? Jak się do tego zabrać? Od czego zacząć? Przede wszystkim nie panikuj. Napisanie listu motywacyjnego nie jest wcale trudne. Mamy dla Ciebie kilka rad, jak zrobić to dobrze i oryginalnie.

List motywacyjny Twoją wizytówką

Napisanie dobrego listu motywacyjnego jest bardzo ważne i często służy pracodawcy do wstępnej selekcji kandydatów. Musisz się postarać i wykazać, że jesteś interesującą osobą, którą warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną.

Stawiamy na kreatywność

Ta cecha wydaje się coraz bardziej pożądana na rynku pracy. Pisząc list motywacyjny, wykaż że Twoje myślenie jest niestandardowe. I nie chodzi o samo napisanie, że jesteś osobą „kreatywną, lubiącą nowe wyzwania”. Pokaż, że nią jesteś. Tradycyjny list motywacyjny możesz przykładowo zastąpić innym narzędziem i przedstawić w formie prezentacji multimedialnej, przesłać jako wideo lub linku do portfolio. Pamiętaj jednak, by pasowało ono do profilu stanowiska, które chcesz zajmować. Niestandardowe formy listu motywacyjnego mogą się sprawdzić, gdy ubiegamy się o pracę na stanowisku wymagającym kreatywności, przykładowo grafika, webmastera, marketingowca, pr-owca. Pamiętaj również, że decydując się na taką formę, treść listu motywacyjnego powinna być poważna, mówiąca o Twoim doświadczeniu i motywacji, a nie życiu prywatnym i zainteresowaniach.

Tylko ważne informacje

Tradycyjny list motywacyjny nie powinien przekroczyć jednej strony. Oprócz najważniejszej treści, w liście powinien znajdować się nagłówek, dane firmy do której aplikujemy oraz nasze dane. Postaraj się, aby treść zawierała tylko ważne i konkretne informacje oraz by nie były one powtórzeniem mocnych stron z Twojego cv. Postaraj się „nie owijać w bawełnę” i w zwięzły sposób zareklamować swoją osobę. Oprócz kilku zdań o sobie, napisz skąd dowiedziałeś się o pracy, zaznacz nazwę stanowiska i wyjaśnij dlaczego właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem.

Przeczytaj  7 rad na start dla początkujących freelancerów

Dopasuj cechy do stanowiska

Pamiętaj, aby informacje zawarte w liście motywacyjnym były dopasowane do stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli starasz się o posadę nauczyciela i prowadziłeś kiedykolwiek zajęcia dydaktyczne, wspomnij o tym koniecznie. Dodaj, że jesteś osobą odpowiedzialną, sumienną i obowiązkową. Jeśli natomiast ubiegasz się o pracę informatyka, warto wspomnieć, że lubisz nowe wyzwania i rozwiązania. Zastanów się jakie cechy powinna mieć osoba na stanowisku, a następnie znajdź je u siebie. Dowiedz się także czegoś o firmie, w której chcesz pracować. Ułatwi to napisanie dobrego listu motywacyjnego.

Nie tylko załączniki

Rekruterzy najczęściej oceniają kandydata po nadesłanym cv i referencjach, rzadziej czytając list motywacyjny. Jednak prawie zawsze czytają oni treść nadesłanego maila. Wielu kandydatów wysyła tylko mail z CV i LM w załączniku oraz nazwą stanowiska w tytule. Warto jednak w treści maila przedstawić się i napisać kilka zdań o sobie, które zachęcą do przeczytania cv. Kilka fajnych słów na początku nastawi pozytywnie do kandydata jeszcze przed otworzeniem załączników.

Nazwij plik nazwiskiem

W liście motywacyjnym unikaj powtórzeń z cv. Po napisaniu przeczytaj całość jeszcze raz, sprawdź gramatykę i stylistykę. Na zakończenie nazwij plik swoim nazwiskiem (np. „Kowalski LM”), gdyż plików które nazywają się jedynie „list motywacyjny” rekruterzy mogą otrzymać bardzo dużo. Polecamy również wysłanie maila z adresu nazwanego Twoim imieniem i nazwiskiem. Wiadomości odsuperania@buziaczek.plmogą przedstawić Twoja osobę w niepoważnym świetle.

– See more at: http://ksservice.pl/blog/kandy…