Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej - KS Service
+
KSSERVICE

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej
26/09/2016

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej

Niewerbalny aspekt zachowania wyrażany w postawie ciała jest ważnym elementem oceny kandydata podczas przeprowadzanej rozmowy kwalifikacyjnej. Bywa on zasadniczo ważniejszy niż to co dany kandydat mówi podczas spotkania z pracodawcą. Mowa ciała (postawa, wygląd zewnętrzny, mimika twarzy) wraz ze sposobem wypowiadania się (ton, barwa głosu, intonacja) razem wpływają na nasz odbiór i ocenę.

Komunikacja werbalna i niewerbalna

Opisane wyżej czynniki mogą w zdecydowany sposób zmienić efekt odbioru naszej kandydatury na dane stanowisko pracy. Kandydat wykonujący nieświadome gesty może zaprzeczać wypowiadanym przez siebie słowom. Nieskoordynowane zachowanie sprawi, że rekruter nie będzie przywiązywał większej uwagi do wypowiadanych słów, bardziej uwierzy w to co zobaczy, niż usłyszy. W sytuacji wzmożonego stresu, jaki niewątpliwie towarzyszy każdemu podczas ważnych spotkań, można łatwo się pogubić. Wiele osób nie przywiązuje bowiem większej uwagi do niewerbalnych form wyrażania się. Wpływ na to ma nasze wykształcenie a właściwie jego brak, oczywiście z zakresu komunikacji werbalnej. System edukacyjny jakiemu podlegają i przez który przechodzą ludzie żyjący w naszym kręgu kulturowym, zdecydowany nacisk kładzie na słowo – mówione i pisane. Bardzo mało jest wzmianek o komunikacji niewerbalnej. Niemniej jednak ona istnieje i odgrywa kluczową rolę, co więcej wpływa na nasz odbiór, a także może zniekształcać to co mówimy. Przygotowując się do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej warto skupić się zarówno na tym co powiemy rozmówcy oraz w jaki sposób to wykonamy używając postawy swojego ciała.

Powitanie

Nasza ocena zaczyna się od momentu przekroczenia progu drzwi firmowych. Wskazane jest, aby stawić się na rozmowę wcześniej, ale zachowując zdrowy rozsądek (10-15 min zdecydowanie wystarczy). Już podczas czekania na rozmowę, rekruter będzie oceniał naszą postawę, jak zachowujemy się sami przed stresującą rozmową. Aby skrócić czas oczekiwania można wykorzystać do tego czasopisma leżące w poczekalni. Decydujące jest pierwsze wrażenie, które będzie najprawdopodobniej do końca naszej rozmowy. Przechodząc do pomieszczenia, w którym będzie odbywało się spotkanie z rekruterem, powinniśmy kroczyć pewnym krokiem oraz w zdecydowany i sposób przywitać się pewnym uściskiem dłoni ( mocny, pewny i dynamiczny). Nasza postawa nieść będzie ze sobą konkretną informację. Zbyt sztywna i zamknięta przełoży się na nasz odbiór jako osoby sztywnej i mało komunikatywnej. Dobrą postawą jest demonstrowanie wyprostowanych plecy, naturalnie ułożonych nóg i rąk, spokojnego oddechu. Powinniśmy zająć pozycję osoby zrelaksowanej, naturalnej a przy tym nie sennej lecz aktywnej. Ważne jest, aby sygnalizować zainteresowanie tym, co rozmówca kieruje do nas, należy więc zwrócić nasze ciało, twarz w jego kierunku. Źle odbierana jest postawa odwrócenia się od rozmówcy oraz opuszczanie i przerzucanie wzroku na inne osoby lub przedmioty, poza osobą która do nas mówi. Najważniejszą rzeczą, co do której powinniśmy szczególnie przywiązać uwagę jest mimika twarzy. Z twarzy można łatwo odczytać emocje jakie nam towarzyszą, twarz też może zdradzić nasze słabe strony (strach, niechęć).

Przeczytaj  Coaching - co to właściwie

Części ciała

Ręce – niezależnie jaką zajmiemy postawę, czy oprzemy je łagodnie na udach, czy posłużą nam do gestykulacji, to nigdy nie powinny być ułożone w geście zamknięcia (splecione ręce na piersi). Błędem pozostaje także bawienie się długopisem. Najlepiej więc ułożyć ręce swobodnie na swoich udach lub na oparciu od krzesła.

Nogi – powinno się pamiętać o tym, aby zbyt często nie zmieniać pozycji wcześniej ułożonych nóg. Zmiany postawy – krzyżowanie nóg, prostowanie, przekładanie ich z kolana na kolano – świadczyć może o niepewności oraz nerwowości.

Usta i nos – nie należy przykrywać dłonią ust w trakcie rozmowy, świadczy to o wypowiedzianym przed chwilą kłamstwie. Podobnie jest kiedy palcami rąk często dotykamy naszego nosa. Nawet kiedy nos zwyczajnie zacznie nas swędzić, nie powinniśmy go zbyt często dotykać aby go podrapać. Taki bowiem gest może zostać odczytany przez rekrutera na  naszą niekorzyść.

Oczy – zawsze powinniśmy kierować nasz wzrok w stronę rozmówcy, nigdy w jakiś punkt na podłodze. Niemniej jednak nie może dochodzić do takiej sytuacji, w której tylko i wyłącznie będziemy patrzeć się prosto w oczy rekrutera, bo to może spowodować dyskomfort i niepotrzebne napięcie. Spojrzenie powinno być szczere, kilkusekundowe i przede wszystkim naturalne.