Nowa praca - jak się zaaklimatyzować - KS Service
+
KSSERVICE

Nowa praca – jak się zaaklimatyzować

Nowa praca – jak się zaaklimatyzować
26/09/2016

Nowa praca – jak się zaaklimatyzować

Nowa praca to nowe wyzwania i nowe doświadczenia. Zależy nam, aby od początku wypaść jak najlepiej, nie tylko w oczach przełożonego, ale i kolegów z pracy. Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie. Jest ono ważne, tym bardziej, że ciężko je zmienić, zwłaszcza jeśli nie było przyjemne.

 

Coś słodkiego na wkupienie

Tradycyjnie nowy pracownik powinien poczęstować kolegów czymś słodkim. Możesz upiec swoje popisowe ciasto, kupić dobrą kawę lub smaczne ciastka. Po prostu się wkup. Możesz to zrobić po otrzymaniu pierwszej wypłaty, kiedy minie już trochę czasu i będziesz czuł się swobodniej wśród nowych kolegów. Jeśli nie podoba ci się pomysł tradycyjnego wkupienia, możesz zrobić drobną przysługę dla kolegów, np. załatwić zniżki w nowej kawiarni, próbki kosmetyków lub rezerwację w modnej knajpie.

Ciężkie początki

Początki w nowej pracy nie są najprzyjemniejszym etapem. Cokolwiek nie zrobimy, będziemy czuć się obco i odstawać od zintegrowanej paczki. Nie da się przeskoczyć takiego okresu przystosowania. Zbytnie spoufalanie się i próby szybkiego zaprzyjaźnienia się mogą nie spodobać się pozostałym. To naturalne, ze jesteś na okresie przejściowym i najlepszą wejściówką do paczki w firmie jest czas, który w niej przepracujesz. Są jednak sposoby, na to by nie czuć się skrępowanym i niespełnionym:

Pozytywne nastawienie

Nie pozwól, by ciężkie początki źle wpłynęły na jakość Twojej pracy. Pamiętaj, że to właśnie Ty zostałeś wybrany spośród wielu kandydatów, dlatego że jesteś kompetentny i nadajesz się do tego co robisz. Na pewno relacje z kolegami poprawią się, kiedy zaczniesz odnosić sukcesy, wzbudzać podziw i szacunek innych.

Nie plotkuj

Staraj się nie uczestniczyć w rozmowach typu „widziałyście jak się Kaśce przytyło”. Popularne zwłaszcza wśród Pań obgadywanie może zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Najlepiej nie angażować się w takie rozmowy i skoncentrować na zdobywaniu zaufania wśród osób, z którymi na co dzień pracujesz. Nie wybieraj obozów na samym początku. Na dłuższą metę takie zachowanie zostanie docenione.

Przeczytaj  Jak uczyć się języka niemieckiego?

Zapamiętaj imiona

Często, gdy druga osoba się przedstawia, skupiamy uwagę na swoim imieniu i szybko zapominamy jak właściwie on się nazywa. Skoncentruj się na tym, co kto mówi i jak się przedstawia. Zapamiętaj, jeśli Marysia przeprowadziła się do nowego mieszkania, a Franek kupił wymarzony samochód. W przyszłości takie drobiazgi ułatwią zbudowanie bliższej relacji.

Nie bój się mówić

Uwierz w siebie i w to, że Twoje pomysły są dobre i ciekawe. Świeże spojrzenie w firmie jest bardzo cenne. Teraz masz szansę zaproponować innowacyjne rozwiązania. Dzięki fajnym pomysłom zyskasz szacunek kolegów, co na pewno zaowocuje polepszeniem relacji. Nie zapominaj, że zbliżenie się do współpracowników nie jest najważniejszym aspektem Twojej nowej pracy, a są nim obowiązki i zadania wyznaczone przez szefa.

Twoja przestrzeń

Nie krępuj się przynieść swoich rzeczy i zorganizować nowej przestrzeni. Posiadanie własnego kubka, ulubionego długopisu, zdjęcia rodziny czy kalendarza na biurku zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa.