Pięć sposobów na przetrwanie z toksycznym współpracownikiem - KS Service
+
KSSERVICE

Pięć sposobów na przetrwanie z toksycznym współpracownikiem

Pięć sposobów na przetrwanie z toksycznym współpracownikiem
30/10/2016

Pięć sposobów na przetrwanie z toksycznym współpracownikiem

Toksycznywspółpracownik to zło, z którym musisz nauczyć się żyć. Niejesteś osobą decyzyjną, więc nie możesz pozbyć się takiejosoby w żaden sposób. Co więc robić, by każdy dzień w pracy niestawał się udręką?

Jeślitaka osoba stale podważa Twój autorytet, jest nieustannie marudna,roszczeniowa i w pracy głównie koncentruje się naobgadywaniu innych, to wiedz, że masz przekichane. Zamiast jednakzałamywać ręce nad swoim losem, zrób wszystko, aby unieszkodliwićmalkontenta.

Po pierwsze… Zdystansujsię. Możliwe, że bierzesz wszystko zbyt mocno do siebie, a tegotypu ludzie lubią to wykorzystywać. Nie dawaj więc im takiejsatysfakcji. Rób wszystko, by zademonstrować postawę świadczącąo tym, że masz totalnie gdzieś w jaki sposób zachowuje siętoksyczna jednostka. W końcu da Ci spokój.

Po drugie… Większośćplotkarzy potrzebuje słuchaczy i kibiców swojej postawy. Przestańreagować na zaczepki, wychodź, gdy zaczyna plotkować lub zajmujsię wtedy swoją pracą. Teatr jednoosobowego aktora siłą rzeczybędzie musiał przenieść się do kogoś innego, a Ty uwolnisz sięod złych emocji.

Po trzecie… Porozmawiajpoważnie z pracodawcą. Wyjaśnij, że nie jesteś w stanie dalejfunkcjonować z daną osobą w jednym pomieszczeniu i jeśli jesttaka możliwość, to poproś o przeniesienie swojego stanowiska doinnego pokoju. Pamiętaj aby nie oskarżać tej osoby o wszelkie zło– pracodawca na pewno odbierze to bardzo źle.

Po czwarte… Jeślijesteś skazany na przebywanie z tą osobą, to zamiast wysłuchiwaćjej narzekań, natychmiastowo zmieniaj temat. Pytaj o nią, komentujsytuacje na świecie, opowiadaj żarty. Staraj się o optymistycznepodejście do tych tematów. Jeśli malkontent nie będzie miał zkim ponarzekać, bo wykażesz się kompletnie inną postawą, niżon, to wielce prawdopodobne, że zamilknie i poszuka kogoś innegodo prowadzenia rozmowy takiej jaką lubi.

Po piąte… Zastanów się czyaby przypadkiem nie jesteś częścią problemu. Najłatwiej jestuznać, że dana osoba stwarza problemy, a my stajemy po tej dobrejstronie mocy. Niekoniecznie jednak zawsze tak jest, dlatego rozważczy aby przypadkiem nie przyciągasz w jakiś sposób tego typuludzi. Może masz wiecznie skwaszoną minę, pozwalasz sobie nabardzo ostre komentarze lub traktujesz innych z góry?

Przeczytaj  Rozmowa kwalifikacyjna. Trudne pytania-pułapki.