Pierwsze CV nie musi świecić pustkami. - KS Service
+
KSSERVICE

Pierwsze CV nie musi świecić pustkami.

Pierwsze CV nie musi świecić pustkami.
28/02/2020

Pierwsze CV nie musi świecić pustkami.

Sytuacja na rynku pracownika jest bardzo dobra, nie brakuje ofert pracy zarówno na stanowiska wymagające wysokich kwalifikacji, jak i tych w których wystarczy przyuczenie do zawodu. Rok do roku w Polsce, mamy rekordowo niskie bezrobocie. Nie oznacza to, że za każdym rogiem znajdziemy pracodawcę, który nas zatrudni. Osoby młode z małych miast i bez doświadczenia zawodowego, często zmuszone są do zmiany miejsca zamieszkania, aby podjąć pracę w wyuczonym zawodzie.

Konieczność przeprowadzki, to nie jedyny problem osób młodych wchodzących na rynek pracy. Aby zdobyć wymarzone stanowisko, trzeba zawalczyć już w pierwszym etapie rekrutacji. To, czy dany kandydat przejdzie do kolejnego etapu, zależy głownie od tego, czy jego CV zainteresuje na tyle pracodawcę, aby ten zaprosił kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Jak wiadomo świeżo upieczonym absolwentom jest trudniej konkurować z już doświadczonymi kandydatami, dlatego tak ważne jest, aby zwiększyć swoje szanse i dopracować każdy element swojego CV.

Zatem jak napisać swoje pierwsze CV bez doświadczenia zawodowego?

Dodaj fotografię, młodość to dodatkowy atut, jak podają administratorzy serwisu zawodowego Linkedin, osoby które w profilach zawodowych zawarły fotografię mają więcej zapytań dotyczących współpracy zawodowej, a niżeli osoby które zdjęcia nie udostępniły. Pracodawcy cenią bardziej kandydatów, którzy nie mają nic do ukrycia, a publikacja fotografii jest tego najlepszym przykładem.

Zaraz pod danymi kontaktowymi dodaj sekcję podsumowanie. Nie zanudzaj, w 2-3 zdaniach, wymień swoje najmocniejsze strony, odwołaj się do swoich mocnych cech m.in. umiejętności miękkich, wykształcenia, opisz swoją postawę do pracy (zaangażowany, pracowity, rzetelny itd.). Gotowe przykłady podsumowania w pierwszym CV znajdziesz na – otokariera.pl/cv-bez-doswiadczenia

Kolejna sekcja to umiejętności. Zanim zaczniesz tworzyć listę posiadanych umiejętności, przeczytaj jeszcze raz ofertę zatrudnienia. Dopasuj, znajdź u siebie pasujące kompetencje do wymagań z ogłoszenia, używaj podobnego słownictwa, aby obie strony dobrze się zrozumiały.

Przeczytaj  Jak uczyć się języka niemieckiego?

Języki obce, w globalnej gospodarce znajomość języków jest bardzo ważna, do określenia ich znajomości używaj Skali Rady Europy (A1, A2, B1 itd.).

Edukacja, osoby bez doświadczenie oprócz listy ukończonych szkół i uzyskanych dyplomów mogą podać tematy swoich prac dyplomowych (o ile tematycznie są powiązane ze stanowiskiem na które aplikują). Ukończone kursy i szkolenia, wszystko to co zbieżne jest tym co chcesz robić powinno znaleźć się w Twoim życiorysie zawodowym.

W Twoim CV zapewne znajdzie się miejsce na rubrykę zainteresowania. Podaj dwa, trzy punkty swoich zainteresowań, przedstaw je w interesujący sposób, a na pewno zostaną zauważone przez pracodawcę. Idealnie jak Twoje hobby zazębia się z przyszłą ścieżką kariery zawodowej.