Rozmowa kwalifikacyjna - najczęściej zadawane pytania - KS Service
+
KSSERVICE

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęściej zadawane pytania

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęściej zadawane pytania
26/09/2016

Rozmowa kwalifikacyjna – najczęściej zadawane pytania

Dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i chcesz przygotować się jak najlepiej? Scenariusze niektórych rozmów są podobne, a część pytań łatwa do przewidzenia. Dzięki temu możesz wcześniej odpowiednio się przygotować, a nawet poćwiczyć odpowiedzi przed lustrem. Rekruterzy posługują się pewnym schematem rozmowy, w którym znajdują się standardowe pytania. Zapytanie o doświadczenie i o to dlaczego właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem jest obowiązkowym punktem wielu rozmów.

Jak przygotować się do rozmowy?

Chcesz wypaść jak najlepiej, jednak boisz się tego, jak rozmowa będzie wyglądać, o co zostaniesz zapytany i jaka jest prawidłowa odpowiedź? Nie istnieje coś takiego jak prawidłowa odpowiedź, której możesz się nauczyć na pamięć. Jednak do rozmowy możesz się odpowiednio przygotować, dzięki czemu unikniesz sytuacji stresujących. W tym celu podajemy kilka najczęściej zadawanych pytań i nasze wskazówki jak na nie odpowiedzieć.

  • Jakie są Pana / Pani słabe strony? To pytanie jest kłopotliwe i czasem niezręczne. Kto bowiem chce mówić o swoich wadach? Zwłaszcza w sytuacji kiedy chcemy pokazać się w samych superlatywach i z jak najlepszej strony. Musisz być bardzo ostrożny, by nie zepsuć pierwszego wrażenia. I nie, nie możesz powiedzieć że nie masz słabych stron. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie takiej słabej strony, która na stanowisku pracy okazałaby się atutem. Np. „Czasem jestem zbyt drobiazgowy”, „Bywam uparty, zwłaszcza kiedy zacznę coś robić, muszę doprowadzić rzeczy do końca”.
  • Gdzie widzi się Pan / Pani za 5 lat? To z pozoru łatwe pytanie wiele powie pracodawcy o nas i naszych planach. Jeśli powiesz, że „za 5 lat planujesz być menedżerem w Pana firmie”, na pewno w oczach pracodawcy wypadniesz jako poważny kandydat. Jednak czy nie każdy odpowiada w taki sposób? Jeśli powiesz, że planujesz założyć rodzinę i mieć dzieci, może to oznaczać, że nie planujesz kariery i praca nie jest dla Ciebie najważniejsza. Taka odpowiedź także może się nie spodobać pracodawcy. Najlepiej określić dziedziny, którymi chciałabyś się w przyszłości zajmować. „Za 5 lat chciałbym czuć, że przez ten czas rozwijałem się zawodowo i osiągnąłem wiele sukcesów”, „Za 5 lat chciałbym zajmować się wizerunkiem i być najlepszym specjalistą w moim mieście”.
  • Dlaczego właśnie Pana / Panią powinniśmy zatrudnić? Postaraj się połączyć swoje zalety z korzyściami jakie będzie miał pracodawca po zatrudnieniu Ciebie. „Moje doświadczenie i kreatywność wniesie świeże spojrzenie do Pana firmy”. „Moje wykształcenie i doświadczenie jest zgodne z profilem firmy, a odpowiedzialność i rzetelność sprawi, że wykorzystam to w rozsądny i wyważony sposób”.
  • Ile chciałby Pan / Pani zarabiać? Jednym z kłopotliwych pytań jest kwestia zarobków. Takie pytanie ze strony pracodawcy pada bardzo często, a dla wielu kandydatów jest krępujące. Ile powiedzieć, by nie było za mało ani za dużo? Specjaliści polecają, by powiedzieć około 10% więcej niż zarabiasz w poprzedniej / obecnej pracy.
  • Czy ma Pan / Pani do mnie jakieś pytania? Zachętę do zadania pytania nie powinieneś zostawić bez odpowiedzi. Przygotuj wcześniej kilka pytań, które możesz zadać pracodawcy, jeśli o to poprosi. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać odebrany jako osoba arogancka lub mało zmotywowana do pracy w tej firmie. Pytanie może dotyczyć stanowiska, zakresu obowiązków, firmy i jej planów na przyszłość lub samego procesu rekrutacji.
Przeczytaj  Coraz więcej chętnych do zmiany pracy

Dowiedz się Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną