Zmiana pracy na gorzej płatną? Czemu nie! - KS Service
+
KSSERVICE

Zmiana pracy na gorzej płatną? Czemu nie!

Zmiana pracy na gorzej płatną? Czemu nie!
12/12/2016

Zmiana pracy na gorzej płatną? Czemu nie!

Zmiana pracy, której efektem są mniejsze zarobki? Czy to w ogóle ma jakikolwiek sens? Jasne, że tak! Są powody do tego, by bardzo poważnie rozważyć taką opcję.

Po pierwsze… Jesteś zmęczony odpowiedzialnością i skalą wyzwań na obecnym stanowisku. Czujesz, że przyszedł czas na dłuższy odpoczynek, ale nie wyobrażasz sobie rzucić pracy po to, aby wylądować na bezrobociu. Jest jednak inne rozwiązanie. Zazwyczaj pracodawcy nie zgadzają się na to, by ich bardzo cenny pracownik nagle zaczął zajmować się kwestiami leżącymi poniżej jego kompetencji. Jest to dla nich nieopłacalne pod każdym względem. Jeśli jednak wiesz, że w twoim przypadku mogłoby to mieć miejsce, to porozmawiaj z szefem o czasowym przeniesieniu cię na inne stanowisko. Nawet jeśli wiązałoby się to z niższymi zarobkami. Jeśli nie ma to szans, to rozwiązaniem jest inna, mniej wymagająca praca, która sprawi, że odpoczniesz psychicznie i nabierzesz energii w nowym środowisku.

 

Po drugie… Rodzi ci się dziecko, masz absorbujące hobby, chcesz skoncentrować się na nowych zadaniach? W tym wszystkim powinna być pomocna praca zdalna lub taka, która wiąże się z luźnymi, dopasowanymi do ciebie godzinami pełnienia obowiązków. Tego typu zajęcia często wiążą się z mniejszymi zarobkami, ale na pewno są rozwiązaniem dla osób, które nie widzą siebie jako trybiki maszyny, codziennie zasuwające po osiem godzin w tych samych, sztywno określonych godzinach.

 

Po trzecie… Wiele osób pracuje bardzo daleko od swojego miejsca zamieszkania. W krótkotrwałej perspektywie może mieć to sens, ale kiedy każdego dnia trzeba wstawać bardzo wcześnie rano i wracać dużo później o domu niż towarzysze z pracy, to warto zastanowić się czy ma to sens. Tym bardziej, jeżeli okaże się, że niższe zarobki de facto nimi przestaną być, jeśli odejmiemy koszty wydawane na dotarcie do miejsca zatrudnienia.

Przeczytaj  Jak znaleźć odpowiednią drukarnię w Warszawie?

 

Po czwarte… Jeśli większość swojej zawodowej kariery spędziłeś w tej samej branży, to otrzymując szansę w innej dziedzinie, najpewniej dostaniesz na początku mniejsze zarobki. Wiąże się to z brakiem doświadczenia. Czasami warto zgodzić się na taki krok, zyskując nowe umiejętności, poprawiając swoje cv, stając się bardziej elastycznym na rynku pracy. Efektem może być to, że za jakiś czas osiągniesz taki pułap kompetencji, że twoje zarobki przerosną także te, które otrzymywałeś wcześniej.