Kto i kiedy może otrzymać L4 na dziecko?
+
KSSERVICE

Zwolnienie lekarskie na dziecko – komu przysługuje, ile płatne?

Zwolnienie lekarskie na dziecko – komu przysługuje, ile płatne?
21/11/2020

Zwolnienie lekarskie na dziecko – komu przysługuje, ile płatne?

Zwolnienie lekarskie na dziecko – ile płatne?

Konieczność częstego brania L4 na dziecko wiąże się niestety z obniżonym wynagrodzeniem. Zwolnienie lekarskie na dziecko – ile płatne jest siedzenie w domu z chorym maluchem?

Podobnie jak w przypadku klasycznego L4, za okres, który spędzimy z dzieckiem podczas jego leczenia, przysługuje nam wypłata w postaci 80% naszej stałej pensji. To właśnie dlatego wielu rodziców uważa branie L4 na dziecko za ostateczność, gdy nie możliwości pozostawienia go np. pod opieką dziadków czy opiekunki.

Zwolnienie lekarskie na dziecko – kto płaci? Tu również obowiązują te same zasady, co w przypadku zwolnienia lekarskiego, branego w wyniku naszej choroby. Oznacza to, że pomniejszoną kwotę wynagrodzenia za pierwsze 33 dni choroby naszego dziecka wypłaci nam pracodawca. Dlatego warto wiedzieć, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe!

Jeśli za to pojawi się konieczność przedłużenia L4 na dziecko, po upłynięciu 33 dni obniżoną pensję za dalszy okres trwania zwolnienia lekarskiego na dziecko wypłaci nam już ZUS. Dlatego jeśli prowadzicie swoją firmę, a Waszym maluchom zdarza się wciąż złapać jesienny katar, uniemożliwiający im pobyt w żłobku, lub przedszkolu, pilnujcie terminowych wpłat składek na ubezpieczenie chorobowe! Inaczej będziecie mieć problem ze skorzystaniem ze zwolnienia lekarskiego na dziecko.

L4 na dziecko – komu przysługuje?

Jak otrzymać L4 na dziecko? W przypadku, w którym Wasz maluch nie ukończył jeszcze 2 lat, taka forma zwolnienia lekarskiego jest wystawiana bez dodatkowych warunków. Jeśli jednak mówimy o chorobie starszego dziecka, zwolnienie lekarskie na dziecko otrzymamy jedynie w sytuacji, w której nie ma żadnego innego członka rodziny, który zapewniłby mu opiekę w trakcie leczenia. Rodzicom przysługuje obecnie również prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko w przypadku, w którym inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny najmłodszych członków rodziny. 

Przeczytaj  Jakie zdjęcie wybrać do CV?

Prawo do takiej formy zasiłku przysługuje obojgu rodzicom, o ile każde z nich jest objęte ubezpieczeniem chorobowym. Co jeszcze trzeba wiedzieć o zwolnieniu lekarskim na dziecko?

Zwolnienie lekarskie na dziecko – ile dni nam przysługuje?

L4 na dziecko może wziąć tylko jeden rodzic w tym samym czasie. Wyjątek stanowi jedynie sytuacja w której jedno z rodziców musi przebywać z dzieckiem w placówce medycznej (np. szpitalu). W takich przypadkach drugi opiekun dziecka również może otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko, które przeznaczy na opiekę nad domem (o ile chory maluch nie ukończył już 2 lat), lub pozostałymi dziećmi.

Od grudnia 2018 roku w ramach zwolnienia lekarskiego na dziecko obowiązuje e-zwolnienie, wystawiane przez pediatrę lub innego lekarza dziecka i wysyłane bezpośrednio do naszego obecnego pracodawcy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy łączny czas trwania zwolnienia lekarskiego na dziecko nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Jeżeli więc Wasi najmłodsi chorują dużo i często, warto rozejrzeć się za profesjonalną pomocą w opiece. Inaczej może skończyć się koniecznością rozejrzenia się za nowymi ofertami pracy.

Według przepisów w 2020 roku w ramach zwolnienia lekarskiego na dziecko przysługuje nam:

  • 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat oraz chorym, które nie ukończyło 14 lat
  • 30 dni w roku kalendarzowym w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat
  • 14 dni w roku kalendarzowym, gdy rodzic sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku 14-18 lat lub innym chorym członkiem rodziny.

Życzymy dużo zdrowia Wam i waszym najmłodszym!

Sprawdź najnowszy wpis: https://ksservice.pl/blog/poradnik/wezwanie-do-zaplaty-wszystko-co-trzeba-wiedziec/