4 zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Napięcie emocjonalne wywołane spotkaniem z potencjalnym pracodawcą często powoduje, iż odpowiadamy na wszystkie pytania, które nam zadaje. Tymczasem wiele z nich nigdy nie powinno zostać wypowiedzianymi…

Według art. 22 Kodeksu pracy rekruter może zapytać o podstawowe dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, wykształcenie, datę urodzenia, imiona rodziców, przebieg kariery zawodowej i kompetencje. Wszelkie inne kwestie nie są już tak oczywiste, a Ty masz pełne prawo odmówienia odpowiedzi na pozostałe pytania. Jeśli pracodawca będzie na to naciskać, to możesz domagać się zadośćuczynienia finansowego, wykazując iż doświadczyłeś dyskryminacji. Sprawy te regulują art. 22 i 23 Kodeksu cywilnego.

Po pierwsze…. Proszę wymienić wszystkie miejsca pracy, w których pełnił Pan obowiązki pracownicze.

Co ciekawe, kandydat nie ma obowiązku opowiedzieć o swoich wszystkich miejscach zatrudnienia. Według kodeksu winny jest opowiedzieć o wszelkich pracach, które zawiązywał na podstawie umowy o pracę. Do niego należy decyzja czy będzie chciał opowiedzieć o innych formach współpracy

Po drugie… Proszę o Pani prywatny adres e_mail i telefon

Nie musisz tego robić. To Twoja indywidualna decyzja.

Po trzecie… Czy w najbliższym czasie planuje Pani zostać mamą?

Do ciebie należy decyzja czy chcesz odpowiadać na pytania osobiste. Zaliczają się do nich pytania o orientację seksualną, plany rodzicielskie, poglądy polityczne czy wyznania. Masz pełne prawo grzecznego odmówienia odpowiedzi na te zagadnienia. Uważasz, że postawienie weta może spowodować, że nie otrzymasz wtedy stanowiska, na które aplikujesz? Spójrz na to z innej perspektywy – czy aby na pewno chcesz pracować u kogoś kto tak głęboko wnika w Twoje prywatne sprawy? Pytanie o to czy jesteś w ciąży jest zasadne tylko w przypadku, kiedy zatrudnienie dotyczy stanowiska zabronionego dla kobiet ciężarnych.

Po czwarte… Czy pali Pani papierosy?

Odpowiedź na to pytanie również zalicza się do Twojej sfery prywatnej, więc masz pełne prawo odpowiedzieć wymijająco lub w ogóle. Pracodawca osobiście może mieć uraz do palaczy, ale jego osobiste przekonania nie powinny wpływać na Twoje zatrudnienie, gdyż wtedy możesz posądzić go o dyskryminacje.

Po piąte… Czy był Pan karany?

To pytanie jest zasadne tylko w sytuacji, kiedy przepisy wyraźnie informują, iż dane stanowisko może piastować wyłącznie osoba niekarana. Zwłaszcza jeśli dotyczy to służb mundurowych.