4 zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - KS Service
+
KSSERVICE

4 zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

4 zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
11/11/2016

4 zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Napięcieemocjonalne wywołane spotkaniem z potencjalnym pracodawcą częstopowoduje, iż odpowiadamy na wszystkie pytania, które nam zadaje.Tymczasem wiele z nich nigdy nie powinno zostać wypowiedzianymi…

Wedługart. 22 Kodeksu pracy rekruter może zapytać o podstawowe daneosobowe, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania,wykształcenie, datę urodzenia, imiona rodziców, przebieg karieryzawodowej i kompetencje. Wszelkie inne kwestie nie są już takoczywiste, a Ty masz pełne prawo odmówienia odpowiedzi na pozostałepytania. Jeśli pracodawca będzie na to naciskać, to możeszdomagać się zadośćuczynienia finansowego, wykazując iżdoświadczyłeś dyskryminacji. Sprawy te regulują art. 22 i 23Kodeksu cywilnego.

Popierwsze…. Proszęwymienić wszystkie miejsca pracy, w których pełnił Pan obowiązkipracownicze.

Cociekawe, kandydat nie ma obowiązku opowiedzieć o swoich wszystkichmiejscach zatrudnienia. Według kodeksu winny jest opowiedzieć o wszelkichpracach, które zawiązywał na podstawie umowy o pracę. Do niegonależy decyzja czy będzie chciał opowiedzieć o innych formachwspółpracy

Podrugie… Proszęo Pani prywatny adres e_mail i telefon

Niemusisz tego robić. To Twoja indywidualna decyzja.

Potrzecie… Czyw najbliższym czasie planuje Pani zostać mamą?

Dociebie należy decyzja czy chcesz odpowiadać na pytania osobiste.Zaliczają się do nich pytania o orientację seksualną, planyrodzicielskie, poglądy polityczne czy wyznania. Masz pełne prawogrzecznego odmówienia odpowiedzi na te zagadnienia. Uważasz, żepostawienie weta może spowodować, że nie otrzymasz wtedystanowiska, na które aplikujesz? Spójrz na to z innej perspektywy –czy aby na pewno chcesz pracować u kogoś kto tak głęboko wnika wTwoje prywatne sprawy? Pytanie o to czy jesteś w ciąży jestzasadne tylko w przypadku, kiedy zatrudnienie dotyczy stanowiskazabronionego dla kobiet ciężarnych.

Poczwarte… Czypali Pani papierosy?

Odpowiedźna to pytanie również zalicza się do Twojej sfery prywatnej, więcmasz pełne prawo odpowiedzieć wymijająco lub w ogóle. Pracodawcaosobiście może mieć uraz do palaczy, ale jego osobiste przekonanianie powinny wpływać na Twoje zatrudnienie, gdyż wtedy możeszposądzić go o dyskryminacje.

Przeczytaj  III edycja IT Career Summit - informatyczne targi pracy. Wejdź do gry o karierę marzeń!

Popiąte… Czybył Pan karany?

To pytanie jestzasadne tylko w sytuacji, kiedy przepisy wyraźnie informują, iżdane stanowisko może piastować wyłącznie osoba niekarana.Zwłaszcza jeśli dotyczy to służb mundurowych.