7 symptomów, że rozmowa rekrutacyjna przebiega źle - KS Service
+
KSSERVICE

7 symptomów, że rozmowa rekrutacyjna przebiega źle

7 symptomów, że rozmowa rekrutacyjna przebiega źle
12/12/2016

7 symptomów, że rozmowa rekrutacyjna przebiega źle

Profesjonalny rekruter powinien zrobić wszystko, abyś podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie poznał jego emocji względem ciebie. Mimo wszystko jest to tylko człowiek, więc jeśli zwrócisz baczną uwagę na kilka szczegółów, to jest szansa, że nie tylko rozpoznasz sygnały świadczące o tym, że rozmowa idzie źle, ale i w porę uratujesz sytuację.

Po pierwsze…  Rekruter ściska mocniej usta, odsuwa się na krześle od ciebie i nie nawiązuje kontaktu wzrokowego? Komunikacja niewerbalna, czyli mowa ciała, dużo mówią o relacji dwóch porozumiewających się osób. Jeśli dostrzeżesz, że rekruter zaczyna zwiększać dystans, to bardzo możliwe, że powiedziałeś coś co wyraźnie mu się nie spodobało.

 

Po drugie… Przestał się uśmiechać. Prawdopodobne, że takie ma usposobienie, jednakże kiedy na początku rozmowy nie miał problemu, by to czynić, a w pewnym momencie przestał się uśmiechać, to najpewniej czymś podpadłeś. Spróbuj rozładować napięcie jakąś krótką anegdotką lub żartem sytuacyjnym.

 

Po trzecie…  Jeśli zaczyna ci przerywać, zadając kolejne pytania, to możliwe są dwie opcje. Albo stracił zainteresowanie twoją osobą, albo nastawiony jest na konkretne odpowiedzi, a ty za bardzo rozwlekasz temat. Staraj się więc mówić krócej, zawierając tylko najważniejsze dla pracodawcy informacje.

 

Po czwarte…Brak pytania o to ile chciałbyś zarabiać na proponowanym stanowisku to niepokojący sygnał. Zawsze ze strony pracodawcy powinno wyjść pytanie o oczekiwania finansowe. Kiedy jego nie ma, to najpewniej dąży do końca spotkania, a twoja kandydatura nie spotkała się z pozytywnym odbiorem

 

Po piąte… Nie jest dobrym znakiem, jeśli rekruter nie robi żadnych notatek. Owszem, wiele informacji ma już w cv, ale brak zapisania terminu, od kiedy możesz rozpocząć pracę lub jakie są twoje oczekiwania finansowe, to mocne argumenty, by sądzić, że nie traktuje cię jako dobrego kandydata do pracy.

Przeczytaj  Kryzys - praca zdalna szansą

 

Po szóste… Rekruter informował cię, że rozmowa potrwa pół godziny, a tymczasem kończy ją po 10 minutach? Nie bądź bierny. Zawsze również sam zadawaj pytania, wykaż zainteresowanie firmą oraz stanowiskiem, a nawet zapytaj dlaczego tak szybko rozmowa dobiegła końca. Nie ma w tym pytaniu nic złego, a odpowiedź może cię uspokoić i wyjaśnić wątpliwości.

 

Po siódme… Jeśli pracodawca zadaje ci wyłącznie proste pytania, a aplikujesz na stanowisko wysokiego szczebla, to możliwe, iż uznał, że nie masz wystarczającej wiedzy, aby sprostać jego wymaganiom. Tę sytuację możesz akurat łatwo naprawić wspominając o swoich kompetencjach i pytając o dokładny zakres obowiązków na proponowanym stanowisku.