Czy warto wpisywać „zainteresowania” w CV? - KS Service
+
KSSERVICE

Czy warto wpisywać „zainteresowania” w CV?

Czy warto wpisywać „zainteresowania” w CV?
09/11/2016

Czy warto wpisywać „zainteresowania” w CV?

Jedynąpozycją w CV, która niemalże w każdej propozycji jest identyczna,to punkt zatytułowany słowem: „zainteresowania”. Dlatego też tymbardziej warto poświęcić na ten dział odrobinę więcej uwagi, bywybić się z grona podobnych do siebie aplikacji.

Przede wszystkim niewarto z niej rezygnować, choć wiele osób decyduje się naten krok, mylnie uważając, że pracodawcy nie zwracają na niegouwagi. Tymczasem jest wprost przeciwnie. Osoba, która próczumiejętności twardych dysponuje ciekawymi zainteresowaniami, jesttraktowana jako ktoś barwny i kreatywny. Tacy kandydaci mają dużowiększe szanse na zatrudnienie, niż ci, którzy zupełnie omijająten punkt w CV. 

Hobby to często klucz do osobowości kandydata.Osoba pasjonująca się podróżami będzie kojarzona z kimśotwartym, zaradnym, skorym do przyswajania nowej wiedzy. Pasjonatsportów ekstremalnych jako ryzykant i indywidualista z dużąwytrzymałością na stres. Rozwiązywanie krzyżówek tożsamebędzie z człowiekiem o analitycznym umyśle. To wszystko jest,oczywiście, powierzchownym wrażeniem, które później może niemieć nic wspólnego z rzeczywistymi cechami kandydatami. Mimowszystko pierwsze skojarzenia będą właśnie takie, co możewpłynąć na decyzje rekrutera czy zaprosić daną osobę na rozmowękwalifikacyjną. 

Jeśli nasze zainteresowania zamykają się wobrębie standardowego hobby, czyli sportu, filmu lub muzyki, towarto je doprecyzować. Zamiast więc pisać „sport”, wymieńmykonkretne dyscypliny, które nas interesują, a jeśli jest to„film”, to dopiszmy np.”kino drogi”, „ kino lat 90” czy „filmy niskobudżetowe”. Zaś przed samą rozmową kwalifikacyjną wartoprzypomnieć sobie ostatni film lub książkę, którą czytaliśmy,gdyż jest wielce prawdopodobne, że rekruter o to zapyta. 

Wżadnym wypadku nie kłam. Profesjonalny rekruter błyskawiczniezorientuje się czy rzeczywiście znasz się na swoim hobby, czywpisałeś je tylko dlatego, by zaimponować potencjalnemupracodawcy. Zamiast więc dostać pracę, ośmieszysz się i będzieszzmuszony zapomnieć o propozycji zatrudnienia. 

Pamiętaj, żejest to tylko jeden z punktów w CV i to zdecydowanie nie tennajważniejszy. Nie rozpisuj się. Wpisz kilka słów określającychTwoje zainteresowania i bądź przygotowany do tego, by móc o nichswobodnie porozmawiać. Pytania o hobby pojawiają się zazwyczajwtedy, kiedy rekruter chce, by kandydat zrelaksował się i wyzbyłstresu, dlatego niech dyskusja na ich temat nie będzie dla Ciebietrudna, a należy do przyjemności. Jak tego dokonać? Wiedzą nadane zagadnienie i mówienie o nim z pasją.
Przeczytaj również: Umiejętności do CV: jakie umiejętności wpisać w CV?

Przeczytaj  7 sposobów na sprawdzenie pracodawcy

Gotowy? Powodzenia!