Jaki wygląd taka praca - KS Service
+
KSSERVICE

Jaki wygląd taka praca

Jaki wygląd taka praca
27/09/2016

Jaki wygląd taka praca

Nie tylko kwalifikacje decydują o sukcesie w procesie rekrutacji. Ważne jest również zaprezentowanie swojego wizerunku. Nie może tu być mowy o niedbałym ubiorze czy przesadnych detalach.

Po pierwsze nie przesadzajmy

Kolejny raz rozpatrujemy kwestię rozmów kwalifikacyjnych. Tym razem uwagę skupimy na ubiorze i pierwszym wrażeniu. Ważnym elementem, składającym się na przygotowanie do odbycia rozmowy z rekruterem, jest zwrócenie uwagi na ubiór. Powinien on być stosowny i stonowany. Wielu pracodawców przeprowadzających takie rozmowy negatywnie ocenia przesadność. To pierwsze kilkanaście sekund może zadecydować o tym, czy zostaniemy uznani za wiarygodnych i odpowiednich kandydatów. Jeśli nie wykorzystamy odpowiednio pierwszej szansy nikt drugiej nam nie da. Jest to tak zwany efekt halo bądź efekt aureoli. Prezentującemu się kandydatowi przypisuje się określone cechy osobowościowe, zgodnie z powiedzeniem – jak cię widzą tak cię piszą. Powstały obraz jest dość trudno zmienić w trakcie kolejnych etapów rekrutacji. Wygląd i pierwsze wrażenie staje się niejako sygnałem dla pracodawcy. Na jego podstawie można ocenić m.in. zaangażowanie, profesjonalizm, zorganizowanie czy stosunek do przyszłego pracodawcy. Nieadekwatny strój może świadczyć o braku szacunku i ignorancji.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę

Strój musi być stosowny do rodzaju pracy. Uogólniając pewne zasady, stosowane prawie w każdym przypadku rozmów kwalifikacyjnych, można wysunąć pewne zasady. Ubiór nie może być nadmiernie wystawny, na przykład nie może to być suknia wieczorowa, z błyszczącego materiału, z dużym dekoltem bądź odkrytymi plecami. Nie powinno się również zakładać jeansów i swetrów, a co najważniejsze nie łączyć w ubiorze garnituru z obuwiem sportowym. Zbyt kolorowe, bardzo wzorzyste ubrania nie powinny mieć miejsca. Najbardziej negatywnie ocenianą rzeczą jest niechlujność w ubiorze mężczyzn, a dokładniej pognieciona koszula, nie wpuszczona w spodnie, bez paska, a dodatkowo zbyt duży lub za mały, niedopasowany garnitur.

Przeczytaj  Czy warto wpisywać „zainteresowania” w CV?

W klapkach raczej na plażę

Warte podkreślenia jest obuwie, nie powinno ono być typowo sportowe, czy w przypadku kobiet z odkrytymi palcami. Nie należy zakładać sandałów, klapków czy butów na zbyt wysokim obcasie. Nie powinno się przesadzać z biżuterią, zbyt dużymi kolczykami, z dużą ilością bransoletek. Panie rekrutujące na dane stanowisko pracy nie powinny zbytnio się malować, należy unikać kolorowych cieni pod powieki, grubych czarnych kresek, błyszczących makijaży. Każdy przyszły pracownik powinien zwrócić uwagę na fryzurę, paznokcie i perfumy. Od tych ostatnich, wbrew pozorom wiele zależy. Choć mogą być wyszukane i z górnej półki to jednak ich zbyt intensywny zapach może wprawić rekrutera w zawrót głowy. Im bardziej pokażemy swoją skromność w stroju i zachowaniu oraz naturalność, tym bardziej możemy liczyć na otrzymanie wybranego stanowiska pracy.