Jakie oczekiwania finansowe podawać na rozmowie o pracę?

Pytanie o oczekiwania finansowe jest jednym z najtrudniejszych, które padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci boją się, że przez swoje wysokie wymagania stracą szansę na pracę, ale jeśli są one rozsądne, trzeba o nich głośno mówić.

Należy liczyć się z faktem, że wynegocjowana przez nas kwota przez najbliższy czas nie ulegnie znacznej zmianie. Dlatego ważne jest rzetelne podejście do tematu i kontrola nad emocjami, które przy tego typu pytaniach na rozmowie kwalifikacyjnej bywają zwodnicze.

Przygotuj się

Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną przygotuj własną kalkulację. Musisz być dobrze przygotowany, dlatego warto na spokojnie spisać wydatki i potrzeby. Dobrym sposobem są widełki, które określają przedział wymaganych zarobków. Pierwsza kwota to satysfakcjonujące nas minimum, czyli suma miesięcznych wydatków niezbędnych do przeżycia według naszej oceny. Druga to kwota minimalna wraz z wydatkami opcjonalnymi, które chcemy mieć, poprawiają nam samopoczucie, ale możemy bez nich funkcjonować. To ważne, żeby pracować dla godnego życia, ale nigdy odwrotnie.

Znając swoje wymagania odnośnie pensji, możesz przejrzeć, ile zarabiają inni pracownicy firmy, do przyjęcia której się starasz oraz osoby pracujące na podobnym stanowisku jak ty, w bliźniaczych miejscach. Tu pomocny będzie internet oraz strona Głównego Urzędu Statystycznego.

Bądź realistą

Znając swoje wymagania i sytuację na rynku pracy, nie przeceniaj swoich umiejętności. Jasne, ufaj sobie, swojemu doświadczeniu czy wykształceniu, ale zawyżając swoje oczekiwania, nic nie osiągniesz. Jeśli oczekujesz pensji o kilka tysięcy wyższej niż średnia w twoim województwie, proponuję najpierw zejść na ziemię. Zresztą, sugerując rekruterowi zbyt wygórowaną kwotą możesz spodziewać się drążenia tematu i kilku ciężkich pytań, na które wręcz nie da się dobrze odpowiedzieć. Na samej rozmowie zawsze mów prawdę, twoje oczekiwania finansowe to bardzo ważny punk umowy i może zaważyć na przyjęciu do pracy. Nie tylko ze względu na wysokość wymaganej stawki, ale także sposób prowadzenia negocjacji czy swobodę w rozmowie o pieniądzach, które są dla wielu niewygodnym tematem. Wiele twoich dobrych cech charakteru może właśnie wtedy spodobać się rekruterowi.

Postaw na swoje atuty

Negocjując pensję, która zawyża obecne notowania na rynku pracy, podkreślaj swoje najlepsze cechy. Tak właściwie powinno prowadzić się całą rozmowę kwalifikacyjną, ale mając na uwagę, że to twoje osiągnięcia decydują ile gotówki wpłynie co miesiąc na twoje konto, łatwiej się zmotywować do rzetelnego przygotowania. Gdy nadarzy się okazja, wspominaj o zrealizowanych projektach, awansach, nagrodach, zarobionych pieniądzach dla poprzednich pracodawców. Jeśli ty uwierzysz, że jesteś wart dużych pieniędzy, łatwiej będzie ci do tego przekonać komisję rekrutacyjną.

Unikaj

Jest wiele gaf, które możesz nieświadomie popełnić, ale niektóre z nich mogą definitywnie pozbawić cię szans na to konkretne zatrudnienie albo przyzwoite zarobki.

Po podaniu swoich oczekiwań finansowych i nie podjęciu tematu przez rekrureta, nie tłumacz się. To ważne, ponieważ wszelkie próby dyskusji dlaczego potrzebujesz tej konkretnej sumy, mogą sprawić, że wypadniesz jako niepewna siebie i swoich umiejętności osoba.

Zapomnij o zwrocie „do negocjacji”. Rozmawiając o pieniądzach, gdzie dodajesz na końcu, że kwota jest do negocjacji, dajesz jasny sygnał, by obniżyć ci wynagrodzenie ponieważ nie jesteś pewien, czy jesteś wart tych pieniędzy. Przekreślisz też możliwość dowiedzenia się czy zaproponowana przez ciebie kwota jest akceptowalna, ponieważ od razu wskoczysz na pole negocjacji, gdzie najłatwiej polec z doświadczonym rekturerem, który zajmuje się tym zawodowo.

Bądź pewny swoich wymagań. Zmieniając swoje oczekiwania finansowe bez wyraźnej przyczyny, przez zwykłe uleganie presji, pokazujesz brak asertywności, która jest wręcz wymagana na obecnym rynku pracy.

Walcz o swoje

Pozwól na rozpoczęcie rozmowy o finansach rekruterowi. To w dobrym tonie, żeby ta część kwalifikacji wyszła od niego. Jeżeli przed większość rozmowy nie pojawi się temat płac, musisz sam to zainicjować. Pod koniec rozmowy nawiąż do tematu, zgrabnie manewrując odpowiedziami, sugerując że oprócz zdobywanego doświadczenia, ważną rolę odgrywają także finanse. Osoba odpowiedzialna za rozmowę z tobą powinna sama rozwinąć dalej tę kwestę. Szkoda, żeby twoje profesjonalne przygotowanie się do tematu, okazało się bezcelowe.