Jakie oczekiwania finansowe podawać na rozmowie o pracę? - KS Service
+
KSSERVICE

Jakie oczekiwania finansowe podawać na rozmowie o pracę?

Jakie oczekiwania finansowe podawać na rozmowie o pracę?
27/11/2016

Jakie oczekiwania finansowe podawać na rozmowie o pracę?

Pytanieo oczekiwania finansowe jest jednym z najtrudniejszych, które padająpodczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci boją się, że przezswoje wysokie wymagania stracą szansę na pracę, ale jeśli są onerozsądne, trzeba o nich głośno mówić.

Należyliczyć się z faktem, że wynegocjowana przez nas kwota przeznajbliższy czas nie ulegnie znacznej zmianie. Dlatego ważne jestrzetelne podejście do tematu i kontrola nad emocjami, które przytego typu pytaniach na rozmowie kwalifikacyjnej bywają zwodnicze.

Przygotujsię

Przedpójściem na rozmowę kwalifikacyjną przygotuj własną kalkulację.Musisz być dobrze przygotowany, dlatego warto na spokojnie spisaćwydatki i potrzeby. Dobrym sposobem są widełki, które określająprzedział wymaganych zarobków. Pierwsza kwota to satysfakcjonującenas minimum, czyli suma miesięcznych wydatków niezbędnych doprzeżycia według naszej oceny. Druga to kwota minimalna wraz zwydatkami opcjonalnymi, które chcemy mieć, poprawiają namsamopoczucie, ale możemy bez nich funkcjonować. To ważne, żebypracować dla godnego życia, ale nigdy odwrotnie.

Znającswoje wymagania odnośnie pensji, możesz przejrzeć, ile zarabiająinni pracownicy firmy, do przyjęcia której się starasz oraz osobypracujące na podobnym stanowisku jak ty, w bliźniaczych miejscach.Tu pomocny będzie internet oraz strona Głównego UrzęduStatystycznego.

Bądźrealistą

Znającswoje wymagania i sytuację na rynku pracy, nie przeceniaj swoichumiejętności. Jasne, ufaj sobie, swojemu doświadczeniu czywykształceniu, ale zawyżając swoje oczekiwania, nic nie osiągniesz.Jeśli oczekujesz pensji o kilka tysięcy wyższej niż średnia wtwoim województwie, proponuję najpierw zejść na ziemię. Zresztą,sugerując rekruterowi zbyt wygórowaną kwotą możesz spodziewaćsię drążenia tematu i kilku ciężkich pytań, na które wręcznie da się dobrze odpowiedzieć. Na samej rozmowie zawsze mówprawdę, twoje oczekiwania finansowe to bardzo ważny punk umowy imoże zaważyć na przyjęciu do pracy. Nie tylko ze względu nawysokość wymaganej stawki, ale także sposób prowadzenianegocjacji czy swobodę w rozmowie o pieniądzach, które są dlawielu niewygodnym tematem. Wiele twoich dobrych cech charakteru możewłaśnie wtedy spodobać się rekruterowi.

Przeczytaj  Praca z plecakiem, czyli podróżnik na zatrudnieniu

Postawna swoje atuty

Negocjującpensję, która zawyża obecne notowania na rynku pracy, podkreślajswoje najlepsze cechy. Tak właściwie powinno prowadzić się całąrozmowę kwalifikacyjną, ale mając na uwagę, że to twojeosiągnięcia decydują ile gotówki wpłynie co miesiąc na twojekonto, łatwiej się zmotywować do rzetelnego przygotowania. Gdynadarzy się okazja, wspominaj o zrealizowanych projektach, awansach,nagrodach, zarobionych pieniądzach dla poprzednich pracodawców.Jeśli ty uwierzysz, że jesteś wart dużych pieniędzy, łatwiejbędzie ci do tego przekonać komisję rekrutacyjną.

Unikaj

Jestwiele gaf, które możesz nieświadomie popełnić, ale niektóre znich mogą definitywnie pozbawić cię szans na to konkretnezatrudnienie albo przyzwoite zarobki.

Popodaniu swoich oczekiwań finansowych i nie podjęciu tematu przezrekrureta, nie tłumacz się. To ważne, ponieważ wszelkie próbydyskusji dlaczego potrzebujesz tej konkretnej sumy, mogą sprawić,że wypadniesz jako niepewna siebie i swoich umiejętności osoba.

Zapomnijo zwrocie „do negocjacji”. Rozmawiając o pieniądzach, gdziedodajesz na końcu, że kwota jest do negocjacji, dajesz jasnysygnał, by obniżyć ci wynagrodzenie ponieważ nie jesteś pewien,czy jesteś wart tych pieniędzy. Przekreślisz też możliwośćdowiedzenia się czy zaproponowana przez ciebie kwota jestakceptowalna, ponieważ od razu wskoczysz na pole negocjacji, gdzienajłatwiej polec z doświadczonym rekturerem, który zajmuje siętym zawodowo.

Bądźpewny swoich wymagań. Zmieniając swoje oczekiwania finansowe bezwyraźnej przyczyny, przez zwykłe uleganie presji, pokazujesz brakasertywności, która jest wręcz wymagana na obecnym rynku pracy.

Walcz o swoje

Pozwólna rozpoczęcie rozmowy o finansach rekruterowi. To w dobrym tonie,żeby ta część kwalifikacji wyszła od niego. Jeżeli przedwiększość rozmowy nie pojawi się temat płac, musisz sam tozainicjować. Pod koniec rozmowy nawiąż do tematu, zgrabniemanewrując odpowiedziami, sugerując że oprócz zdobywanegodoświadczenia, ważną rolę odgrywają także finanse. Osobaodpowiedzialna za rozmowę z tobą powinna sama rozwinąć dalej tękwestę. Szkoda, żeby twoje profesjonalne przygotowanie się dotematu, okazało się bezcelowe.

Przeczytaj  Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa? Najważniejsze informacje