Nie daj plamy ze zdjęciem do CV! - KS Service
+
KSSERVICE

Nie daj plamy ze zdjęciem do CV!

Nie daj plamy ze zdjęciem do CV!
21/04/2017

Nie daj plamy ze zdjęciem do CV!

Odpowiednio dobrane zdjęcie to jeden z ważniejszych elementów CV. Nie dajcie się zwieść, że nikt nie zwraca na nie uwagi. Jest wprost przeciwnie. Nawet profesjonalny rekruter kieruje się w jakimś stopniu emocjami, które wywołuje fotografia. Zrób więc wszystko, aby były to emocje pozytywne.

Po pierwsze… Podejdź do całej tej kwestii na własnym przykładzie. Zapewne choć raz w życiu szukałeś w internecie nauczyciela języka obcego, gry na jakimś instrumencie muzycznym czy czymkolwiek podobnym. Możliwe też, że sprawdzałeś profile pracodawców na jednym z wielu popularnych portali, które oferują taką możliwość. Teraz odpowiedź sobie na pytanie, które z nich budziły w tobie większe zaufanie – te ze zdjęciami czy te bez nich?

Po drugie… Zdjęcie powinno stać się twoją wizytówką, na której budujesz zarówno profesjonalny, jak i sympatyczny wizerunek. Zadaniem rekrutera jest poznanie twojej osobowości, która ma odpowiadać do konkretnego miejsca pracy. Na początkowym etapie selekcji w jego ręce trafia CV i to na jego podstawie wyrabia sobie pierwsze wrażenie odnośnie twojej osoby. Jak uważasz, co pomyśli o tobie, jeśli zamieścisz zdjęcie, na którym masz mocno podkrążone oczy, włosy w nieładzie i spoglądasz na nim wszędzie tylko nie w obiektyw aparatu? Inaczej, co pomyśli, gdy będzie to zdjęcie z plaży, na tle morza, bez koszulki, ale za to w okularach słonecznych i z uśmiechem numer 15?

Po trzecie… Jeśli masz taką możliwość, to zainwestuj w fotografa, która wykona dla ciebie kilka wersji zdjęć biznesowych. W zależności od proponowanego stanowiska będziesz mógł wtedy swobodnie operować opcjami wyboru. Jeśli aplikujesz do pracy związanej z obsługą klienta, mile widziane jest zdjęcie osoby uśmiechniętej, radosnej, w kolorystyce kojarzącej się z energią – może być to zielony lub niebieski Na stanowisko wymagające powagi i spokoju, choćby związane z branżą IT, lepiej przyjmowane są zdjęcia osoby eleganckiej i sprawiającej wrażenie spokojnej – nie mylić jednak z wycofaną!

Przeczytaj  Nowe zasady zatrudniania Ukraińców

Po czwarte… Na fotografii powinna być dobrze widoczna, wyraźna twarz – zdjęcia rozmazane nie mają prawa znaleźć się w twoim cv. Nie zamieszczaj fotografii wyzywających, odsłaniających zbyt wiele, z dziubkami, głupimi minami i z zamkniętym filuternie jednym okiem. Tak, naprawdę zdarzało nam się już widzieć takie CV…

Po piąte… Uwierz, że zdjęcie z parterem nie będzie świadczyło o tym, że jesteś osobą rodzinną i w stałym układzie, co ma sugerować, iż nie lubisz zmian – kiedyś taka argumentacja do nas dotarła i do dzisiaj nie możemy się otrząsnąć. Na zdjęciu masz być tylko ty!

Po szóste… Idealne zdjęcie to takie, na którym widoczna jest twoja głowa i odrobina tułowia. Powinno być też wykonane na jednolitym tle. Ubierz się do niego schludnie i elegancko. Jeśli nie aplikujesz na stanowisko menedżerskie, niekoniecznie musisz być ubrany w garnitur – wystarczy, że będziesz w koszuli.

Po siódme… Zadbaj o to, aby fotografia była aktualna. Wyjdziesz niepoważnie, jeśli osoba, która zjawi się na rozmowie kwalifikacyjnej nie będzie nawet przypominać tej ze zdjęcia. To sygnał dla rekrutera, że chciałeś ukryć aktualny wygląd, możliwe również że nie akceptujesz tego jak obecnie się prezentujesz. Nie ryzykuj i postaw na szczerość

Po ósme – Zamieść je obok danych kontaktowych, obojętnie po której stronie. 

Po dziewiąte – Są kraje, w których rzeczywiście nie musisz zamieszczać zdjęcia do CV, ponieważ sposób podchodzenia do niego jest zupełnie inny niż w naszym kraju. Tak jest w Wielkiej Brytanii i USA. Oczywiście, jest to twoja indywidualna decyzja, my z racji naszego doświadczenia namawiamy do tego, aby mimo wszystko zawsze się ono znalazło.