Edit Content

O nas

Jesteśmy profesjonalną agencją zatrudnienia KS Service, specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Znajdziesz Nas w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu

Dane kontaktowe

Zawód: Specjalista ds. IT

Specjalista do spraw IT dba o prawidłową pracę systemów komputerowych w firmie.

Pracownik na tym stanowisku jest bezpośrednim wsparciem technicznym dla wszystkich użytkowników sieci, którzy to w razie problemów najpierw kierują się do niego. Oprócz tego instaluje każdy nowy sprzęt, oprogramowania i okablowanie, kontroluje zakup sprzętu potrzebnego firmie oraz konfiguruje sieć internetową. To bardzo odpowiedzialna posada, gdzie najmniejszy błąd oznacza problemy dla wszystkich pracowników i duże straty związane z zatrzymaniem lub opóźnieniem pracy.

Studia

Myśląc o przyszłości w zawodzie specjalisty ds. IT należy ukończyć studia informatyczne. Ten rodzaj kształcenia oferują zarówno politechniki, jak i uniwersytety, jednak to te pierwsze gwarantują konkretniejsze i lepiej postrzegane wykształcenie na wybranej specjalizacji.  Wymogiem jest także dobra znajomość języka angielskiego, bez którego świat informatyki jest bardzo ograniczony. Wszelkie dokumentacje techniczne sporządzane są w języku angielskim.

Praca

Firmy zatrudniające specjalistów do spraw IT najczęściej związane są z informatyką, projektowaniem czy pracami badawczymi. Jednak trzeba mieć na uwadze, że wszystkie miejsca pracy, gdzie jest wiele komputerów i potrzebują one dostępu do sieci oraz sprawnego jej działania, powinny mieć zatrudnionego takiego pracownika.

Jest to typowo siedząca praca – godziny spędzone przed komputerem, z kawą pod ręką i przyklejonymi pośladkami do fotela. Taki pracownik nie musi mieć osobnego biura, często współdzieli je z pracownikami z zupełnie innej dziedziny. Specjalista ds. IT powinien być samodzielną osobą, która potrafi sama się organizować i w razie potrzeby działać schematycznie, rozwiązując coraz to nowe problemy. Należy pamiętać, że nie jest to wyłącznie praca przed monitorem komputera. Pracownik taki ma sporo kontaktów z innymi ludźmi, dlatego warto by posiadał predyspozycje do pracy w grupie i zdolności komunikacyjne. Mimo stałych godzin pracy specjalista ds. IT musi liczyć się z pracą po godzinach i wymogiem dyspozycyjności. Praca z systemem wymaga spokoju i często idzie zdecydowanie sprawniej, gdy nie ma innych pracowników firmy, którzy potrzebują nieustannego dostępu do sieci albo pomocy.

Zarobki

Zarobki specjalisty ds. IT zależne są od firmy, w której pracuje, czyli jej wielkości i kapitału, jego doświadczenia, a także regionu, w którym wykonuje pracę. Szacuje się, że jest to dobrze płatny zawód, gdzie wypłata powinna oscylować wokół 5 000 zł. Młodzi ludzie, którzy dopiero ukończyli studia, muszą jednak liczyć się z niższą pensją. Ciężką pracą mogą sprawić, że szybko pójdzie ona w górę. Z drugiej strony, około jedna czwarta pracowników z działu IT zarabia powyżej 7 000 zł. Dobre zarobki przyciągają coraz więcej młodych do studiowania tego zawodu – mimo to wciąż jest olbrzymie zapotrzebowanie na sprawnych „IT-iowców”.

Strefa mężczyzn

Według danych z marca 2017 roku z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, ponad 85% zatrudnionych specjalistów w dziale IT to mężczyźni. Zawody związane z obsługą i konserwacją komputerów kojarzą nam się z mężczyznami i większości osób ciężko wyobrazić sobie kobietę, która dba o system w całej firmie i potrafi zaradzić na najcięższe problemy ze sprzętem. Takich pań jest około 15 % w kraju, to mało. Stereotypowo, to panowie chętniej rozkręcają swoje zabawki, gdy są mali, może dlatego w późniejszych latach odnajdują frajdę w grzebaniu w komputerach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *