Zawód: trener personalny. Czy warto być fit? - KS Service
+
KSSERVICE

Zawód: trener personalny. Czy warto być fit?

Zawód: trener personalny. Czy warto być fit?
22/05/2017

Zawód: trener personalny. Czy warto być fit?

Trener personalny odpowiedzialny jest za układanie indywidualnego zestawu ćwiczeń, kompleksowo dostosowanego do potrzeb klienta. Doradza także jak prawidłowo ćwiczyć.

Praca osobistego trenera nie zamyka się tylko wokół ćwiczeń fizycznych i śledzenia osiąganych rezultatów przez klienta. Może on pomóc również w doborze odpowiedniej diety oraz motywować i pobudzać do działania. Idąc po rady do trenera personalnego, ludzie wymagają pomocy w osiągnięciu wymarzonej sylwetki czy kondycji. Dobry specjalista bierze pod uwagę wiele czynników, dobierając program ćwiczeń do stanu zdrowia, sportowej przeszłości, czasu, a nawet charakteru klienta.

Studia

Wykonywanie zawodu trenera personalnego nie wymaga ukończenia studiów wyższych. Kierunki, które mogą pomóc i dostarczają podstawową bazę wiedzy, to wychowanie fizyczne, fizjoterapia, a także dietetyka. Nie można jednak wychodzić z założenia, że po ukończeniu studiów, na jednym z tych kierunków, posiada się kompletną wiedzę i jest się gotowym do zawodu. Lata na uczelni dają raczej powierzchowną, chodź cenną, wiedzę. Pierwszym krokiem w karierze jest ukończenie specjalnego kursu na trenera personalnego. Jest on potwierdzeniem umiejętności dla przyszłego pracodawcy.

Praca

Sama nazwa wskazuje, że trener personalny pracuje dla ludzi i dzięki nim. Spędza godziny na siłowniach, w klubach czy ośrodkach, motywując ludzi do wysiłku fizycznego. Trener ma pod swoim skrzydłami podopiecznych, którym układa treningi i kontroluje ich postępy. Zestawy ćwiczeń dobierane są indywidualnie, dlatego potrzebny jest do nich wywiad z klientem. Trener personalny, oprócz obszernej wiedzy o ćwiczeniach i ludzkim organizmie, powinien znać też ludzką psychikę. Od siły jego przekazu i umiejętności motywowania, zależy powodzenie wielu osób. Powinien poznać dobrze swoich uczniów i wiedzieć jak do nich dotrzeć. Mile widzialne cechy charakteru trenera personalnego to komunikatywność, łatwość w nawiązywaniu znajomości i zdobywaniu zaufania. Takim ludziom pracuj się lżej i mają większą liczbę klientów.

Przeczytaj  Nowe zasady zatrudniania Ukraińców

Praca trenera personalnego w siłowni czy klubie fitness nie skupia się tylko wokół indywidualnych treningów. Prowadzi on często zajęcia grupowe, na które sam układa program oraz chodzi między salkami i urządzeniami, sprawdzając czy wszystko przebiega prawidłowo i żadna, obecna tam osoba, nie robi sobie krzywdy.

Zarobki

Kwota, którą zarabia początkujący trener personalny nie jest wysoka. Statystycznie, niedużo przekracza najniższą krajową. Można przyjąć, że średni zarobek osób, które mają już jakoś wyrobioną renomę i przepracowały swoje w zawodzie, waha się między 3 000 a 4 000 złotych brutto. Najlepsi, którzy pracując ze znanymi osobistościami, czyli po prostu osoby z odrobiną większego szczęścia od innych, mogą liczyć nawet na kwoty w granicach 20 000 złotych brutto.

Branża rośnie w siłę

Zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w klubach fitness świadczy o tym, że dbamy o siebie coraz chętniej i intensywnej. Potrzebujemy profesjonalistów, którzy pomogą nam w dążeniu do określonych celów i chętnie korzystamy z ich pomocy. Branża fitness jest jedną z lepiej rozwijających się w Polsce. Powstają nowe siłownie oraz programy treningowe dla każdego. Trwają dyskusje nad nowymi kierunkami studiów, które przygotują stricte do zawodu trenera personalnego. Moda na bycie fit wykracza poza siłownie, mając wpływ na cały rynek. Sprzedaje się więcej sportowej odzieży, mat czy profesjonalnego sprzętu. Spoglądając w przyszłość zawodu trenera personalnego można śmiało powiedzieć, że ma przed sobą jeszcze wiele owocnych lat.