Opieka do seniora na zastępstwo – na czym polega? - KS Service
+
KSSERVICE

Opieka do seniora na zastępstwo – na czym polega?

Opieka do seniora na zastępstwo – na czym polega?
29/12/2021

Opieka do seniora na zastępstwo – na czym polega?

Ofert pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech nie brakuje. Publikowane anonse różnią się praktycznie wszystkim – miejscem wykonywania obowiązków, ich zakresem, wynagrodzeniem, a także czasem, przez jaki opiekunka ma pozostać w domu seniora. W okresie świąteczno- noworocznym, a także wakacyjnym na portalach ogłoszeniowych zauważyć można anonse, które proponują zatrudnienie w ramach tzw. opieki na zastępstwo. Czym ona jest i czy warto podejmować się takiego zlecenia?

Czym jest propozycja opieki na zastępstwo w Niemczech?

Wiele polskich opiekunek osób starszych znajduje zatrudnienie w Niemczech. Za zachodnią granicą czekają na nie dobre warunki zatrudnienia i wyższe niż w Polsce wynagrodzenie. Mimo tych plusów praca w Niemczech wiąże się z rozłąką z rodziną, przyjaciółmi, domem. Aby sobie z nią poradzić, opiekunki starają się regularnie odwiedzać najbliższych. Zazwyczaj urlopy planują w okresie świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy na wakacje. Odwiedziny w Polsce trwają kilka tygodni. Jest to więc zbyt długi czas, aby senior mógł zostać sam – bez opieki. W tym czasie potrzebuje się więc opiekunki na zastępstwo. Oznacza to, że ogłoszenie, w którym szuka się opiekunki na zastępstwo to te oferujące prace na ściśle określony czas – zazwyczaj na miesiąc, ale może się zdarzyć, że 2 lub 3 tygodnie.

Opieka do seniora na zastępstwo – na czym polega?

Kiedy potrzebna jest opiekunka na zastępstwo?

Opiekunka na zastępstwo potrzebna jest, kiedy ta zatrudniona na stałe wyjeżdża na wakacje, urlop, przerwę świąteczną. Na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ pojawiają się też oferty pracy dla opiekunek w Niemczech na zastępstwo u rodzin, które samodzielnie opiekują się seniorem, ale w określonym terminie chcą wyjechać na wakacje lub potrzebują doraźnej pomocy.

Kiedy warto zainteresować się ofertą na zastępstwo?

Na ogłoszenie poszukujące opiekunki seniora na zastępstwo może odpowiedzieć każdy, kto spełnia warunki stawiane przez pracodawców. Zazwyczaj oczekują oni przynajmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego, ukończenia kursu pierwszej pomocy, znajomości podstaw żywienia seniorów. Oprócz tego liczą się też cechy osobowościowe. U opiekunek ceniona jest odpowiedzialność, obowiązkowość, cierpliwość, solidność, duża odporność na stres.

Przeczytaj  Praca za granicą - Słowacja
Opieka do seniora na zastępstwo – na czym polega?

Opieka na zastępstwo jest dobrym sposobem spróbowania swoich sił w tego typu pracy. Kilka tygodni pozwoli ocenić, czy podoła się trudnemu zadaniu opieki nad seniorem. Krótkoterminowe zlecenie sprawia, że nie trzeba zobowiązywać się do wielomiesięcznego wyjazdu z kraju, decydować na długą rozłąkę z bliskimi. Oferty na zastępstwo często więc wybierane są przez początkujących w tym zawodzie. Chętnie korzystają z nich też osoby, które chcą sobie dorobić do standardowej pensji. Na zastępstwo do Niemiec bardzo chętnie wyjeżdżają np. nauczyciele czy pielęgniarki pracujące w szkołach, przedszkolach czy innych placówkach edukacyjnych.