Praca opiekunki w Niemczech bez języka – czy jest możliwa? - KS Service
+
KSSERVICE

Praca opiekunki w Niemczech bez języka – czy jest możliwa?

Praca opiekunki w Niemczech bez języka – czy jest możliwa?
29/03/2021

Praca opiekunki w Niemczech bez języka – czy jest możliwa?

Masz doświadczenie w pracy jako opiekunka osób starszych? Szukasz nowych wyzwań lub potrzebujesz podreperować domowy budżet i myślisz nad wyjazdem do Niemiec, ale nie znasz języka? Podpowiadamy, czy praca jako opiekunka seniorów w Niemczech bez języka niemieckiego jest możliwa i czy rzeczywiście jest to dobry pomysł.

Praca opiekunki w Niemczech bez języka – możliwa, ale trudna

Opiekunka osób starszych musi zapewnić swojemu podopiecznemu kompleksową opiekę przez całą dobę. Konieczna jest troska o stan zdrowia seniora oraz spełnianie jego różnych potrzeb, a niekiedy nawet wezwanie pomocy, np. w momencie wystąpienia problemów ze zdrowiem. Znajomość języka wydaje się być zatem koniecznym warunkiem, jakie musi spełnić opiekunka. W bardzo wielu przypadkach rzeczywiście tak jest, jednak można również znaleźć oferty, których przedmiotem jest praca opiekunki w Niemczech bez języka.

Jak to możliwe?

Wymagany poziom znajomości języka niemieckiego jest zawsze określany przez seniora oraz jego rodzinę, która stara się zapewnić mu opiekę. W większości wymaga się od opiekunek co najmniej dobrej znajomości języka, która jest konieczna do zbudowania z podopiecznym dobrej relacji oraz zapewnienia mu niezbędnej opieki. Zdarza się jednak, że senior może być w całkiem dobrym zdrowiu i mieć nieco mniejsze potrzeby, a ponadto mieć usposobienie, przez które nie oczekuje on stałego towarzystwa i rozmów. W takich sytuacjach wymagania co do znajomości języka zwykle są mniejsze.

Opieka na zastępstwo – szansa na pracę bez języka

Opiekunki zwykle dostają wolny czas co około 2 miesiące pracy, wówczas wracają do swoich domów na kilka tygodni, aby zregenerować siły i nieco się odprężyć. Wówczas poszukiwana jest opiekunka na zastępstwo, a wymagania językowe na tak krótki okres czasami bywają mniejsze.

Skorzystaj z kursów językowych dla opiekunek

Agencje, które zatrudniają opiekunki dla niemieckich seniorów, organizują przyspieszone, intensywne kursy niemieckiego dla opiekunek osób starszych, które często są darmowe. Obok legalnego zatrudnienia ze wszystkimi składkami, zapewnienia pobytu i wyżywienia i transportu oraz pomocy ze strony koordynatora jest kolejny powód, by szukać pracy jako opiekunka właśnie za ich pośrednictwem. Kursy pomagają poznać niezbędne podstawy lub poprawić swoje umiejętności komunikowania się w języku niemieckim.

Przeczytaj  Opieka do seniora na zastępstwo – na czym polega?

Dlaczego jednak warto uczyć się niemieckiego?

Dobra znajomość języka niemieckiego to dla opiekunek osób starszych większa szansa na znalezienie pracy. Ponadto na co dzień będziesz czuć się pewniej i lepiej zbudujesz swoją relację z podopiecznym. Umiejętność posługiwania się niemieckim na okaże się nieoceniona, np. w sytuacji, w której będziesz musiała wezwać pomoc do swojego podopiecznego. Znając język niemiecki, znacznie łatwiej będzie Ci również zorganizować sobie wolny czas i odnaleźć się w rzeczywistości panującej w obcym kraju.