Praca sezonowa w Danii - KS Service
+
KSSERVICE

Praca sezonowa w Danii

Praca sezonowa w Danii
19/06/2017

Praca sezonowa w Danii

Cała Skandynawia kojarzy się z dobrobytem, dlatego Dania, jako kierunek pracy sezonowej, jest ciągle chętnie wybierana. Bardzo dobre warunki życia i niska stopa bezrobocia to wyjątkowo kuszące opcje, nawet na kilka miesięcy.

Systematycznie Duńczycy pojawiają się na wysokich lokatach rankingów na najszczęśliwszych ludzi na świecie. Duży wpływ ma na to ich standard życia i dobrze płatne prace. Dla Polaków wyjazd do Danii to nic trudnego ze względu na stosunkowo niedużą odległość, ponieważ z Warszawy do Kopenhagi jest około tysiąc kilometrów. Z biegiem lat formalności związane ze znalezieniem pracy oraz mieszkania zostały ograniczone i teraz łatwiej starać się tam o zatrudnienie.

Dla kogo?

Na duńskim rynku mile widziani są, co na pewno nie będzie zaskakujące, specjaliści. Na sporo ofert mogą liczyć spawacze, stolarze, ślusarze oraz pracownicy branży metalowej. Jednym z najbardziej pożądanych sektorów jest branża mięsna. Wszyscy wykwalifikowani w tym kierunku łatwo znajdą pracę, ponieważ Duńczycy wolą omijać takie profesje. Mowa tutaj o rzeźnikach, masażach, wykrawaczach oraz technologach przetwórstwa mięsnego. Praca znajdzie się też stosunkowo łatwo dla opiekunów osób starszych i pomocy domowej. W sezonie sporo ofert spływa w rolnictwie, gastronomii, hotelarstwie czy ogrodnictwie.

Gdzie i jak szukać?

Agencje pracy. Duńskie agencje pracy są bezpłatne. Istnieją banki życiorysów na stronach internetowych agencji, gdzie zamieszcza się swoje dane osobowe. Informacje powinny zawierać doświadczenie zawodowe, wykształcenie, oczekiwania w stosunku do pracy oraz list motywacyjny.

Eures. Jest to skrót od angielskiej nazwy Europejskiej Służby Zatrudnienia, która posiada bazę danych z ofertami pracy zlokalizowanymi w całej Europie. Także tutaj jest bank życiorysów, gdzie zostawia się swoje dane osobowe i czeka na odzew.

Job-shops. Miejsca, gdzie można zapoznać się z wywieszonymi ofertami pracy są w Danii ogólnodostępne. Znajdują się tam nazwy, adresy i dane kontaktowe, a telefony są darmowe i gotowe do użycia w celu skontaktowania się z potencjalnym pracodawcą.

Przeczytaj  Emerytury za pracę za granicą

Job Bowes. To stanowiska komputerowe, które są zlokalizowane w biurach pracy, bibliotekach, a nawet wybranych centrach handlowych. Codziennie aktualizowane oferty są dostępne dla każdego.

Job TV. Przez dwie godziny w dni robocze od 11:00 na drugim programie telewizji emitowany jest program dla szukających zatrudnienia z aktualnymi ofertami.

Gazety. Najpoczytniejsze duńskie gazety zamieszczają na swoich ramach oferty pracy w środę i niedziele. Warto zajrzeć do tej sekcji szukając zatrudnienia.

Internet. Duński rynek pracy jest nowoczesny, dlatego wiele ofert jest dostępnych wyłącznie w systemie internetowym w bankach ofert. Łatwo można znaleźć adresy stron biur pośrednictwa pracy oraz dużych przedsiębiorstw. Sporo ofert jest w języku angielskim i niemieckim, trzeba mieć jednak świadomość, że część z nich przygotowana jest wyłącznie w języku duńskim.

Osobiście. Stary sprawdzony sposób roznoszenia CV sprawdzi się także w Danii. Wystarczy wydrukować dokument i przejść się po pobliskich barach, restauracjach, sklepach czy hotelach. Może się zdarzyć, że otrzymamy pracę, o której ogłoszenie nie zostało jeszcze zamieszczone w sieci.

Formalności

W Urzędzie Podatkowym otrzymamy kartę podatkową oraz zostanie nam nadany numer CPR, który jest odpowiednikiem naszego numeru PESEL. Pobyt należy zarejestrować w Urzędzie Wojewódzkim (Statsvorwaltningen) właściwym do miejsca zamieszkania. Każdy obywatel Unii Europejskiej otrzymuje potwierdzenie o rejestracji (Bevis for registering), który spełnia warunki regulujące pobyt obcokrajowców na terenie Danii. Należy także postarać się o żółtą kartę Sunhedskort, którą uzyskuje się w swojej gminie. Jest ona niezbędna do korzystania z duńskiej służby zdrowia. Występując o kartę trzeba podać miejsce zamieszkania. Wynagrodzenie przesyłane jest na rachunek w duńskim banku. Założeni kota wymaga umowy o pracę, paszportu lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numeru CPR.

Pozwolenie na pracę w Danii można otrzymać po złożeniu wniosku w Ambasadzie Danii na terenie Polski lub już po przyjeździe do Danii w Urzędzie Imigracyjnym. Takie pozwolenie otrzymują osoby, które podejmują pracę w pełnym wymiarze godzin.

Przeczytaj  Emigracja zarobkowa – koszty utrzymania na emigracji

Chcąc zostać w Danii dłużej niż 3 miesiące, należy wystąpić o pozwolenie o pobyt. W tym celu składa się odpowiedni wniosek w Urzędzie Imigracyjnym. Oczekiwanie na pozwolenie może trwać do dwóch miesięcy.

Liczby

1 korona duńska (DKK) to 0,57 złoty polski (PLN). Stan na czerwiec 2017 roku.

Najniższe zarobki w Danii, w sektorze rolniczym i ogrodowym, to około 80-100 koron za godzinę.

Pełny wymiar pracy to 37 godzin tygodniowo.

Miesięczny koszt życia w Danii, wliczając w to koszt wynajmu mieszkania, wyżywienie i transport, to od 3 000 do 5 000 koron.