Praca sezonowa w Hiszpanii - KS Service
+
KSSERVICE

Praca sezonowa w Hiszpanii

Praca sezonowa w Hiszpanii
10/03/2017

Praca sezonowa w Hiszpanii

Wybór Hiszpanii jako miejsca do sezonowej pracy wydaje się jednym z najlepszych. Państwo kojarzone z gorącymi plażami, kolorową kulturą, pięknymi zabytkami i przyjaznymi, zawsze opalonymi, ludźmi. Praca w tak wspaniałym miejscu musi być przyjemnością. Czy aby jednak na pewno?

Strona prawna

Od 1 maja 2006 roku osoby z Polski, szukające pracy w Hiszpanii, mogą podejmować tam pracę bez żadnych ograniczeń prawnych. Obywatele naszego kraju mają dostęp do hiszpańskiego rynku pracy w całym jego zakresie, zarówno w przypadku pracy sezonowej, jak i stałej. Pozwolenia na pracę nie są wymagane.

Pracodawcy mają prawo wymagać od pracownika numeru NIE, czyli numeru identyfikacyjnego cudzoziemców, numeru Seguridad Social, czyli ubezpieczenia, które można porównać do polskiego ZUS-u, a także hiszpańskiego konta bankowego. Konto powinno być założone na twoje imię, co ułatwi większość formalności, a bez czego można stracić dobrą ofertę pracy. Wszystko to sprawnie załatwisz po przyjeździe do kraju. Jednakże warto wiedzieć, że wyrobienie numeru NIE jest dużo łatwiejsze, gdy ma się pewną pracę albo chociażby ofertę, o którą mogą pytać urzędnicy. By wyrobić sobie numer NIE należy zamówić wizytę na urzędowej stronie internetowej, która nas poprowadzi przez wszystkie kroki.

Rodzaj pracy

Bogaty hiszpański rynek pracy oferuje wiele możliwości zatrudnienia, wystarczy znaleźć coś odpowiedniego do swoich umiejętności i wykształcenia. Sezonowa praca w Hiszpanii to przede wszystkim branża turystyczna, hotelarska i rolnicza. Osobny dział, gdzie najłatwiej o zatrudnienie, to zbiory sezonowych owoców i warzyw. Zatrudnienie znajdą także specjaliści, tacy jak murarze, tynkarze, hydraulicy czy operatorzy maszyn.

Palcem po mapie

Szukając pracy w Hiszpanii należy rozważyć, gdzie chce się spędzić czas. Może to naiwne podejście, ale zacznij o tego, gdzie chcesz być, a później sprawdzaj oferty z pozostałych miejsc. Duże miasta, takie jak Madryt, Barcelona czy Walencja, mają dużo ofert, dobrą komunikację, ale też wymagają od nas większych wydatków na życie.  Wielu obcokrajowców wybiera wybrzeże Costa Blanca, której region należy do Wspólnoty Walencjańskiej. Miasta tam położone, które mają sporo ofert pracy to Alicante, Banidorm czy Torrevieja. Warto sprawdzić oferty z wybrzeża, gdzie jest sporo hoteli i kurortów. W takich miejscach obsługa często się zmienia i jest duża rotacja zatrudnienia. Ze względu na wielokulturowość to dobra opcja dla osób ze słabszą znajomością języka hiszpańskiego.

Przeczytaj  Praca opiekunki w Niemczech bez języka – czy jest możliwa?

Do regionów, gdzie można znaleźć dobrą ofertę, należy dołączyć wybrzeże Costa del Sol, ze stolicą w Maladze oraz wybrzeże Costa Brava.

Płaca

Według wyszukiwarki płaca minimalna w Hiszpanii to około 756 euro na miesiąc. Wynik ten stawia Hiszpanię wśród europejskich średniaków, gdzie Francja i Wielka Brytania proponują zarobki praktycznie dwa razy wyższe.

Typowa stawka dla pracownika sezonowego to 8 euro za godzinę. Może to się różnić w zależności od miejsca pracy, stanowiska czy wykształcenia.

Polski może pomóc

Wyjeżdżając z Polski za pracą, trzeba mieć świadomość komunikacji w innym języki. W Hiszpanii przydatny będzie język angielski, który jest podstawą, ale to znajomość języka hiszpańskiego może nam otworzyć wiele drzwi, niedostępnych dla typowego pracownika sezonowego. Co ciekawe, znajomość języka polskiego także może działać na naszą korzyść. Ze względu na turystów i poszerzanie horyzontów, wielu pracodawców ucieszy się z naszego ojczystego języka, który jest przecież jednym z najtrudniejszych na świecie do opanowania.