Praca za granicą - Słowacja - KS Service
+
KSSERVICE

Praca za granicą – Słowacja

Praca za granicą – Słowacja
12/01/2017

Praca za granicą – Słowacja

Niedoceniana na wielu płaszczyznach Słowacja może okazać się dla wielu poszukiwaczy sezonowej pracy idealnym rozwiązaniem.

Wyjeżdżając do pracy na Słowację nie można oczekiwać zarobków porównywalnych do tych osiąganych w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Słowacka średnia krajowa wynagrodzeń, jak i płaca minimalna, są niższe niż w Polsce. Samo państwo też nie zachęca szerokim wachlarzem możliwości rozwoju i zaznajomienia się z wysoko rozwiniętym industrialnie światem. Trzeba jednak pamiętać, że ich niewielka, ale dynamiczna gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w Europie. Ale to co najbardziej zachęca w możliwości sezonowej pracy na Słowacji, to mniejsze koszty utrzymania i szereg miejsc pracy dla Polaków.

Dla kogo?

Przeszukując oferty na Słowacji często można natknąć się na branżę samochodową czy budowlaną. Mile widziani są wszelcy fachowcy, przede wszystkim jednak brakuje osób trudniących się obróbką metali oraz spawaczy, ale także ślusarzy i murarzy. Warto przejrzeć także możliwości zatrudnienia w finansach, usługach, opiece zdrowotnej, administracji czy rolnictwie.

Gdzie szukać?

W szukaniu pracy na Słowacji pomocny jest internet, gdzie można znaleźć wiele stron poświęconych ofertom oraz współpracy na linii Polska-Słowacja. Projekty partnerstwa naszych państw zyskują coraz większą popularność, co znacząco ułatwia poruszanie się po słowackim rynku pracy.

Urzędy pracy na Słowacji oferują dostęp do aktualnych ofert pracy, warto z nich skorzystać, ponieważ publiczne służby zatrudnienia pomagają w kontaktach z pracodawcami. Organizują także targi pracy oraz giełdy, gdzie można zapoznać się z ofertą pracodawców ze wszystkich regionów.

Pomocne mogą także okazać się niepubliczne agencje pośrednictwa pracy, ale za współpracę z niektórymi z nich trzeba zapłacić.

Dozwolony czas pracy

Maksymalny czas pracy w systemie jednozmianowym to 40 godzin tygodniowo. Nadgodziny są dodatkowo płatne, ale czas pracy wraz z nimi nie może przekroczyć 48 godzin tygodniowo. Pracując na dwie zmiany czas ten skraca się do 38 godzin i 45 minut, a w przypadku trzech zmian do 37 godzin i 30 minut.

Przeczytaj  Praca sezonowa w Norwegii

Sprawy urzędowe

Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego potrzebny dokument do przekroczenia jej granicy to dowód osobisty bądź paszport.

Dłuższy niż 30 dni wyjazd musi być zarejestrowany. Należy zgłosić się do miejscowej komendy Policji ds. Cudzoziemców, w terminie do trzech dni od daty wjazdu na Słowację, oraz dokonać rejestracji. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości, potwierdzenie o zapewnionym miejscu zamieszkania oraz trzy fotografie.

Na Słowacji nie jest wymagane pozwolenie na pracę. Prowadzony jest jednak monitoring pracowników zagranicznych, gdzie obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie swojego pracownika do miejscowego Urzędu Pracy, Spraw Socjalnych i Rodzinnych. Składa on tam, w terminie do 7 dni od przyjęcia pracownika, wypełnioną kartę informacyjną o pracowniku.

Dowiedzi się więcej  o Praca za granicą