Pracownicy z Ukrainy w Polsce - KS Service
+
KSSERVICE

Pracownicy z Ukrainy w Polsce

Pracownicy z Ukrainy w Polsce
13/12/2016

Pracownicy z Ukrainy w Polsce

Na przestrzeni ostatnich lat liczba pracowników ukraińskich, zatrudnionych w Polsce, stale rośnie. Polscy pracodawcy cenią ich za pracowitość, organizację pracy i niskie koszty zatrudnienia.

Ukraińcy na polskim rynku są podobnie cenieni i traktowani jak Polacy w Wielkiej Brytanii. To dobrzy, solidni i wielozadaniowi pracownicy, których wielkim atutem jest niski koszt zatrudnienia. Na duży plus przemawia również mobilizacja, jaką wykazują obywatele Ukrainy do przyjazdu zarobkowego do Polski, z którą graniczą od zachodu.

Dowiedz się jak rekrutujemy  pracowników z Ukrainy

Zatrudnienie

Obywatele ukraińscy najczęściej szukają zatrudnienia jako pracownicy fizyczni oraz w branżach gastronomicznej i motoryzacyjnej. Rzadziej są to stanowiska wyższego szczebla, choć ta tendencja pomału się zmienia. Polacy coraz częściej decydują się sięgać po kompetentnych, wykształconych programistów czy pracowników biurowych z kraju naszego geograficznego sąsiada.

Do końca 2016 roku, aby legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy, należało udać się do powiatowego urzędu pracy, gdzie składało się oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonania pracy cudzoziemcowi. Po zarejestrowaniu dokumentu i odebraniu go przez pracodawcę, mógł on zająć się zatrudnieniem owego pracownika. Na podstawie oświadczenia pracownicy z Ukrainy mogli ubiegać się o wizę roboczą.

Liczby

Od roku 2014 do 2015 liczba oświadczeń o zatrudnienie obywateli Ukraińskich wzrosła dwukrotnie. Zarejestrowano ponad 700 tysięcy zgłoszeń. Warto podkreślić, że Ukraińcy stanowią zdecydowaną większość wśród cudzoziemców chcących pracować na polskim rynku pracy. Ich liczba jest nieporównywalna z żadnym innych narodem. Nie sposób ustalić ilu ich pracuje w naszym kraju, ponieważ żadnej statystyki w tej materii nie prowadzi się w naszym kraju. Oznacza to, że może być ich nawet 6 milionów, co jest daną szacunkową, mimo zarejestrowania około 1 miliona wiz pracowniczych, które dotyczą legalnego zatrudnienia.

Zmiany zatrudnienia od przyszłego roku

Od stycznia 2017 roku zatrudnienie cudzoziemców z byłego bloku wschodniego będzie trudniejsze, ale także droższe dla pracodawców. Według resortu pracy zmiany mają dotyczyć warunków pracy i płacy, które powinny być takie same jak dla pracowników krajowych. Zezwolenie na pracę zostanie sformalizowane i zniknie tzw. oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Na jego podstawie pracownicy z Ukrainy mogli być przyjmowani bez żadnych formalności. W zamian za procedurę oświadczeń pojawią się dwa typy zezwoleń. Będzie to praca sezonowa, zezwolenie wydawane na osiem miesięcy oraz praca krótkoterminowa, na sześć miesięcy.

Przeczytaj  Praca za granicą - Słowacja

Agencja pomaga sprowadzić pracowników

KS Service od wielu lat prowadzi w pełni legalną rekrutację oraz obsługę zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Pozyskując dobrych, zmotywowanych pracowników zza naszej wschodniej granicy, pomaga polskim firmom znacznie ograniczać koszty pracy i sprawnie zarządzać zasobami ludzkimi w ich organizacjach. Wielkim atutem agencji jest fakt, iż posiada własne oddziały we Lwowie oraz Łucku, gdzie specjaliści do spraw rekrutacji stałych mają wiele możliwości dotarcia do ukraińskich specjalistów z każdego rodzaju branż. Pozyskanie pracowników odbywa się w pełnej zgodzie z polskim i międzynarodowym prawem, będąc tym samym usługą legalną. To po stronie agencji leży obowiązek przeprowadzenia pracowników z Ukrainy przez proces legalizacji ich pracy.