Assesment Center - KS Service
+
KSSERVICE

Assesment Center

Assesment Center
27/09/2016

Assesment Center

Assesment Center staje się coraz bardziej popularną formą prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Polega na zaproszeniu naraz kilku kandydatów, którzy mają wspólnie rozwiązać postawiony przed nimi problem. Rekruterzy podczas takiej formy rozmowy oceniają jak kandydat radzi sobie z pracą w grupie, jakie stanowisko przyjmuje, oraz czy jego zachowanie przypomina bardziej lwa walczącego o dominację, kozła ofiarnego czy szarą myszkę.

Taka sytuacja jest dość stresująca, gdyż kandydat musi współpracować z ludźmi, którzy są jego rywalami. Assesment Centre to zazwyczaj kolejny etap rozmowy kwalifikacyjnej, dotyczący rekrutacji na wyższe stanowiska kierownicze.

Assesment Centre ma sprawdzić nasze praktyczne umiejętności i to jak umiemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie przy realizacji zadań w grupie.

Kilka godzin rywalizacji

Spotkania Assement Centre trwają zazwyczaj kilka godzin i odbywają się w gronie przeselekcjonowanych podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej kandydatów. Jeśli dostaniesz zaproszenie na taką formę rekrutacji, możesz spodziewać się zadań symulacyjnych, case studies, dyskusji grupowych, testów psychologicznych i merytorycznych. Pamiętaj, że każdy Twój ruch jest oceniany przez specjalistów. Zadania, które Twoja grupa ma wykonać wiążą się z firmą i stanowiskiem, jakie chcesz zająć.

Assesment Centre jest popularną metodą w przypadku dużych korporacji. Powszechnie uważa się, że to najlepsza ocena przyszłych dokonań pracowników.

Najpopularniejsze zadania Assesment Centre:

  • Case study. To zadanie sprawdzi Twoje zdolności do analitycznego myślenia. Jak? Dostaniesz informacje o pewnej sytuacji w firmie, np. kryzysowej. Następnie samodzielnie bądź w grupie, musisz dokonać oceny i analizy, wskazać mocne i słabe strony oraz zaproponować najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo rekruter może zadawać pytania, które mają sprawdzić twoją wiedzę.
  • Prezentacja. Podczas Assesment Centre będziesz musiał przygotować i przedstawić prezentację na zaproponowany przez rekrutera temat. Prezentacja będzie skierowana do określonej grupy, np. ważnych klientów lub zarządu firmy.
  • In-basket. To zadanie sprawdzi Twoje indywidualne kompetencje. Wyobraź sobie, że właśnie zostajesz szefem działu. A o to sterta dokumentów i niezałatwionych spraw które zostawił Twój poprzednik. Teraz Ty musisz się z nimi zapoznać i uporać. Ponieważ masz ograniczenia czasowe, radzimy zacząć od rzeczy najważniejszych. Powodzenia!
  • Dyskusja grupowa. Podczas dyskusji pracujesz z grupą innych kandydatów. Dostaniecie pewien problem do omówienia na forum. Na dyskusję i zaproponowanie rozwiązań macie ograniczony czas. Pamiętaj, że każde Twoje słowo, a nawet gest jest oceniany przez specjalistę.
  • Symulacja. Podczas tego zadania będziesz musiał odegrać rolę, którą przydzieli Ci osoba rekrutująca. Zaaranżowana sytuacja jest często wzorowana na naturalnych okolicznościach, jakie mają miejsce na stanowisku, które chcesz zajmować.
Przeczytaj  Każda porażka jest szansą, żeby spróbować jeszcze raz, tylko lepiej

Dowiedz się więcej o Assesment Center – popularnej formie rekrutacji