Dobrzy pracownicy kreują wielkość firmy - KS Service
+
KSSERVICE

Dobrzy pracownicy kreują wielkość firmy

Dobrzy pracownicy kreują wielkość firmy
27/09/2016

Dobrzy pracownicy kreują wielkość firmy

Zakładając biznes zaczyna się od zatrudnienia jak najlepszych pracowników. To oni pozyskują klientów, w żadnym przypadku odwrotnie. Co zrobić, aby zatrudnić dobrych pracowników i jak o nich się postarać?

 

Dobrzy pracownicy są rozchwytywani

Zatrudnieni są punktem podparcia dla firmy – zdecydowanie wpływają na to, jak firma jest spostrzegana. Ten wpływ może być pozytywny albo negatywny. Rzetelny pracownik może pozyskać bardzo wielu zwolenników, zaś to, co zrobi jeden zły pracownik, ma wpływ na zdyskredytowanie całego przedsiębiorstwa. Dobry pracownik przynosi zyski, dlatego konkurencja w pozyskaniu takich osób staje się zaciętą walką nie w mniejszym stopniu niż o wartościowych kontrahentów. Orężem staje się wizerunek, tworzenie organizacji, marki, z którą świetni pracownicy będą chcieli się utożsamiać i dla niej pracować. Nie zbyt wielu dobrych pracowników, jeśli są to są oni zarezerwowani przez pracodawców, którzy w odpowiedni sposób, zapewniając im konkurencyjne warunki oraz stabilność zatrudnienia, chcą zatrzymać ich jak najdłużej w swojej firmie.

czytaj także: Czy Polak potrafi być zadowolony z pracy?

Tutaj „przekupstwo” się opłaca

Wyższa pensja nie jest wcale kluczowym rozwiązaniem. Jest nim za to coś, czego nie mają inni pracownicy. Dobrzy pracownicy bywają rozchwytywani, dlatego sprawdzają, który pracodawca oferować będzie najciekawsze rozwiązanie. Warto analizować ich zapotrzebowania – które benefity będą przez nich przyjęte, jakie szkolenia i perspektywy rozwoju wpłyną na ich pozyskanie. Nawet jeśli pracodawca dostarczy im choćby połowę tego, czego oczekują, to jego firma automatycznie wiele zyska w ich uznaniu. Nie tylko ogłoszenia mogą przyciągnąć tych najlepszych ale również ci, którzy już podejmują pracę – powinno się zadbać o ich zadowolenie. Ich opinia oraz reklama jaką robią wśród swoich znajomych, wśród których znajdują się często specjaliści, może przesądzić o tym, że ktoś zdecyduje się pracować dla naszej firmy.

Przeczytaj  Internet w pracy, czyli o marnowaniu czasu

czytaj także: Gratuluję i dziękuję! – o docenianiu pracownika

Najlepsi motywują innych

Po sprawdzeniu umiejętności kandydata, ustaleniu korzyści jakie być może przyniosą firmie, sprawdzić należy ich oczekiwania oraz to, w jakim stopniu możemy na nie odpowiedzieć. Nie od razu będzie można dostrzec korzyści z zatrudnienia nowego pracownika. Musi on przepracować dłuższy okres czasu. Nie mniej jednak trzeba z tego powodu zabiegać, aby zatrudnieni świadczyli swoje usługi jak najdłużej. Wszystkim pracownikom, tym nowym jak i z dłuższym stażem, trzeba zapewniać ciągły dostęp do możliwości ich rozwoju zawodowego, dokształcania ich umiejętności. Ma to zdecydowany wpływ na zmaksymalizowanie wydajności ich pracy. Posłużyć tutaj mogą w tym celu szkolenia podnoszące kwalifikacje. Najlepsi chcą pracować z najlepszymi pracownikami. Zależy im na tym, aby stworzyć zespół, który wzajemnie będzie się motywował do pracy, inspirował i rozwijał. Osoba, która straci motywację do dalszej pracy, która będzie wyrażała swoje niestosowne emocje i oceny, negatywnie wpłynie na motywację pozostałych zatrudnionych pracowników. Zgrany zespół, rozumiejący się i wspierający na każdym etapie wykonywanych zadań, może być jednym z wielu czynników, dla których dobrzy pracownicy nie zdecydują się na przejście do konkurencji.