Jak zintegrować pracowników? - KS Service
+
KSSERVICE

Jak zintegrować pracowników?

Jak zintegrować pracowników?
31/01/2017

Jak zintegrować pracowników?

Dobrze rozumiejący się zespół, który składa się z osób lubiących się i współpracujących ze sobą z przyjemnością, to recepta na sprawne funkcjonowanie oraz sukces przedsiębiorstwa. Nie sposób stworzyć harmonii, nie robiąc nic, dlatego postaw na kilka wypróbowanych metod i zacznij czerpać profity z pracowników gotowych na wszelkie wyzwania.

Jeśli dysponujesz środkami, które chcesz przeznaczyć na dodatkowe bonusy dla pracowników, to przemyśl dobrze co może okazać się dla nich najlepszą opcją, by wydane pieniądze szybko zwróciły się w postaci zaangażowanego, rozumiejącego się teamu, który będzie pracował na wasz wzajemny sukces.

Po pierwsze… Zazwyczaj pracą rozpoczynamy nasz dzień, spędzając w niej średnio osiem godzin przez pięć dni w tygodniu. Zadbaj o to, by pracownicy czuli się komfortowo tuż po przybyciu do przedsiębiorstwa – pomoże w tym kawa, herbata czy pojawiające się regularnie ciastka. Okazja, by chwilę spędzić ze sobą czasu w jadalni to dobry moment na to, by się do siebie zbliżyć.

Po drugie… Wprowadź zwyczaj zbiórki pomiędzy pracownikami na drobny prezent dla osoby obchodzącej urodziny. Niewielki koszt nie powinien być dla nich problemem, a znacznie pomoże osiągnąć lepszą integrację.

Po trzecie… Wyjazdy integracyjne to kapitalny pomysł, ale zazwyczaj tylko wtedy, kiedy są one dobrowolne. Problemem może być także opcja powrotu innego dnia niż w dzień wyjazdu. Opieka nad rodzicem, niepełnosprawną osobą, małym dzieckiem i wiele innych czynników mogą spowodować, że integracja zamieni się w przymusowy i bardzo kłopotliwy wyjazd. Nie miej więc obaw przed rozmową z załogą przed podjęciem takiej decyzji. Ustalcie wspólnie najlepszą opcję dla wszystkich. Może się okazać, że wieczorne pieczenie kiełbasek na działce będzie wtedy najlepszym pomysłem.

Po czwarte… Podobnie z torami przeszkód, ściankami spinaczkowymi czy spływami kajakowymi. To co tobie wydaje się świetnym pomysłem i okazją do dobrej zabawy, niespecjalnie może nim być dla twoich współpracowników. Rozmawiaj, pytaj, nie narzucaj na siłę!

Przeczytaj  Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje, ile płatne?

Po piąte… Karnety na basen, siłownię czy kino to interesująca opcja. Może okazać się, ze niekoniecznie będą one wykorzystane wraz ze swoimi partnerami, a twoja drużyna wybierze opcje wspólnego spędzania czasu prywatnego. Powtarzać będziemy do bólu – dobrze rozumiejący się zespół to energia, motywacja i praca, która będzie dużo efektywniejsza.

Po szóste… Szkolenia niekoniecznie muszą kojarzyć się z klepaniem formułek, które pracownicy muszą wpoić i stosować w pracy. Naukę można połączyć z grami integracyjnymi i zadaniami grupowymi, które nie tylko pobudzą umysł do innego rodzaju wysiłku, ale i dadzą dużo radości uczestnikom, a także pozwolą im poznać się w specyficznych okolicznościach.

Po siódme… Nawet najwymyślniejsze atrakcje nie spowodują, że zespół się zintegruje, jeśli zabraknie między wami regularnych zebrań służbowych, podczas których pracownicy będą mieli okazję porozmawiać między sobą, ustalić plan działania, wyjaśnić nieporozumienia czy wątpliwości, a przede wszystkim poczuć, że to co robią jest doceniane i wysłuchane.