Odzież robocza - do czego służy? - KS Service
+
KSSERVICE

Odzież robocza – do czego służy?

Odzież robocza – do czego służy?
30/04/2020

Odzież robocza – do czego służy?

Praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym wymagana jest odzież, która pomaga zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracy. Typ odzieży ochronnej zależy od rodzaju zakładu i wykonywanej pracy. Celem owej odzieży jest chronić pracownika przed szkodliwymi dla niego czynnikami wynikającymi z wykonywanej pracy, chronić jego zdrowie oraz zabezpieczyć przed urazami.

Zapewnienie odzieży roboczej pracownikom leży w gestii każdego pracodawcy. Wymóg ten oparty jest o przepis zawarty w Kodeksie Pracy:

Art. 2377. § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

 2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odzież robocza została podzielona na kategorie, w zależności od stopnia zagrożenia wynikającego z wykonywanej przez pracownika pracy. Są to:

Kategoria 1. Do tej grupy zalicza się odzież chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi, powierzchniowymi uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami nieszkodliwymi dla zdrowia, których skutki są łatwo odwracalne oraz zagrożeniami, które związane są z wysoką temperaturą i skutkami gorąca, cechujące się niewielkim stopniem szkodliwości.

Kategoria 2. Odzież tej kategorii jest przeznaczona dla pracowników, którzy mają kontakt z substancjami chemicznymi, dla spawaczy, chroni przed przecięciami, a także pełni funkcję ostrzegawczą, która jest wykorzystywana przez drogowców.

Kategoria 3. Odzież z tej grupy chroni pracownika przed czynnikami, stanowiącymi bardzo duże zagrożenie dla pracownika. Jest to odzież przeciwchemiczna, odzież ochronna do pracy z wysokim napięciem, chroniąca przed promieniowaniem jonizującym, płomieniami, wysoką temperaturą, dużymi rozpryskami gorących substancji, a także przed bardzo niskimi temperaturami.

Rodzaje odzieży roboczej.

Odzież wykorzystywaną w pracy można podzielić według:

 • rodzaju dziedziny w jakiej jest wykorzystywana,
 • ze względu na właściwości jakie posiada, 
 • typ odzieży ze względu na część ciała jaką ochrania.
Przeczytaj  Kiedy pracodawca może domagać się wskazania miejsca pobytu pracownika na urlopie

Odzież ochronna powinna być jak najbardziej wytrzymała i dostosowana do warunków atmosferycznych, panujących w danej porze roku. Jej zadaniem jest także odpowiednio chronić przed wszelkimi płynami szkodliwymi, wykorzystywanymi w danej pracy, np. kwasy, oleje, a także wykazywać właściwości antyelektrostatyczne oraz żaroodporne.

Typy odzieży roboczej.

Wszystkie typy odzieży roboczej znajdziesz na bhpnawigator.com.pl – odzież wykorzystywana w zakładach pracy to:

 • kamizelki,
 • bluzy,
 • koszule,
 • spodnie,
 • obuwie,
 • fartuchy,
 • kombinezony,
 • rękawice,
 • kaski,
 • gogle,
 • hełmy,
 • maski.

Materiały z jakich wykonywana jest odzież robocza.

Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do produkcji odzieży ochronnej jest bawełna. Stuprocentową zawartość bawełny ma odzież drelichowa. Jest to najbardziej wykorzystywany materiał odzieżowy, ponad to jest bardzo wytrzymały i przewiewny. Zmieszanie bawełny z włóknami syntetycznymi zmienia właściwości odzieży. Staje się ona wodoodporna i nie ulega tak łatwo zabrudzeniom. Odzież wyprodukowana z bawełny dobrej jakości, będzie służyła pracownikowi przez długi czas. Jest także łatwa w utrzymaniu w czystości oraz dobrze się prasuje. Ponad to bawełna jest miła w dotyku i dobrze wchłania pot. W produkcji odzieży roboczej używana jest także flanela i polar. Ze względu na ciepło jakie dają i to, że są przyjemne w dotyku, często są używane do produkcji ubrań, które przylegają bezpośrednio do skóry. 

Płótno natomiast, wykorzystuje się do uszycia nakryć głowy pracowników gastronomii, cukierni, masarni, farmacji. Wybierając tkaniny na ubrania robocze należy również zwrócić uwagę na gęstość materiału oraz jego gramaturę, czyli ciężar jednego metra kwadratowego tkaniny wyrażanego w gramach. Według tego wskaźnika ocenia się wytrzymałość materiału oraz jego właściwości termoizolacyjne. Odzież używana w pomieszczeniach ogrzewanych lub w sezonie letnim powinna cechować się gramaturą w przedziale 120 – 150 g/m2. Pracownicy zakładów przetwórstwa, masarni lub pracownicy wykonujący swoją pracę na zewnątrz, powinni być zaopatrzeni w ubrania z tkanin o wysokiej gramaturze.

Czym różni się odzież robocza od ochronnej?

Jedyną różnicą jaka dzieli te dwie kategorie jest to, że odzież robocza jest zakładana często na prywatny strój pracownika i nie zastępuje ubrania tylko chroni przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Odzież ochronna natomiast całkowicie zastępuje odzież pracownika i jej główną funkcją jest ochrona indywidualna, to znaczy, że chroni nie tylko przed zabrudzeniami odzieży, ale głównie przede wszystkim chroni pracownika przed utratą zdrowia lub życia.

Przeczytaj  Kobiety przed monitorami już osiem godzin dziennie!