Samodzielne przygotowanie e-sprawozdania finansowego w aplikacji komputerowej - KS Service
+
KSSERVICE

Samodzielne przygotowanie e-sprawozdania finansowego w aplikacji komputerowej

Samodzielne przygotowanie e-sprawozdania finansowego w aplikacji komputerowej
16/04/2020

Samodzielne przygotowanie e-sprawozdania finansowego w aplikacji komputerowej

Większość terminów do sporządzenia i przekazania sprawozdań finansowych w 2020 roku, ze względu na stan epidemii, została przedłużona 31 marca 2020 roku od 21 dni, do 3 miesięcy. Obowiązek ich przygotowania nie został jednak zniesiony, a e-sprawozdania nadal należy przygotować. Obecnie wiele osób musiało zdecydować się na oszczędności i rezygnuje z usług profesjonalnego wsparcia w zakresie rozliczenia podatków, czy sprawozdań finansowych. Jak w miarę możliwości szybko i bezpiecznie przygotować e-sprawozdanie finansowe samodzielnie?

Zalety e-sprawozdania w profesjonalnej aplikacji

Rozwiązaniem pośrednim, pomiędzy całkowicie samodzielną pracą nad skomplikowanym dokumentem sprawozdania finansowego w formie „od zera”, a korzystaniem z profesjonalnych usług biura rachunkowego czy zawodowego księgowego, są tak zwane aplikacje elektroniczne. Większość z tych programów znana jest podatnikom e-PIT, którzy już od lat korzystają z programów do przygotowywania oraz składania deklaracji PIT. Coraz więcej osób dowiaduje się jednak, że odpowiednio zaprojektowana aplikacja, umożliwi kompleksowe przygotowanie elektronicznego sprawozdania finansowego (e-sprawozdania), czy JPK_SF oraz pozwoli na złożenie go w formie elektronicznej do odpowiednich instytucji.

Dlaczego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem i wykorzystać aplikacje do e-sprawozdań finansowych? W tej kwestii odpowiedzią mogą być zalety, wymieniane przez użytkowników aplikacji do e-sprawozdań, którzy podkreślają przede wszystkim dwa główne powody związane z wygodą użytkowania oraz możliwością uzyskania wsparcia:

  • opcję wygodnego przygotowania sprawozdania finansowego z pomocą aplikacji, która umożliwia import danych z innych źródeł, na przykład popularnego Microsoft Excel, dzięki czemu użytkownik nie musi ręcznie przepisywać informacji i danych i nie naraża się na dodatkowe błędy, wynikające ze zwykłych omyłek pisarskich;
  • możliwość skorzystania z szerokiego zaplecza pomocy i wsparcia – rozpoczynając od działów pomocy, poprzez mniej lub bardziej rozbudowane poradniki e-sprawozdaniowe, automatyczne funkcje wsparcia na każdym etapie wypełniania dokumentów, aż do możliwości wykorzystania zaplecza wsparcia technicznego mailowo i telefonicznie.

Jak wybrać najlepszą aplikację do wypełnienia e-sprawozdania finansowego?

Nie jest tajemnicą, że na rynku internetowym pojawia się coraz więcej różnych aplikacji i programów do przygotowywania i składania różnych druków księgowych, finansowych, czy wreszcie sprawozdań finansowych. W każdym jednak wypadku użytkownik powinien pamiętać, że poza przyjemnym interfejsem, zachęcającą grafiką i ciekawą reklamą, programy do sprawozdań finansowych powinny być przede wszystkim bezpiecznymi narzędziami do wypełniania formalnych obowiązków wobec organów podatkowych. Podczas pracy nad e-sprawozdaniem wprowadzane są bardzo wrażliwe dane, niejednokrotnie zawierające dane osobowe (na przykład w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych), jak i konkretną sytuację finansową danej jednostki. Jeżeli te informacje wpadną w niepowołane ręce, mogą stanowić źródło problemów oraz możliwych nadużyć ze strony oszustów. Z drugiej strony, użytkownik korzystający z wysyłki dokumentów formalnych przez internet, powinien zapewnić sobie również maksymalne bezpieczeństwo w zakresie wypełnienia obowiązku podatkowego – tak aby potem nie mieć nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego.

Przeczytaj  Senior w firmie – z wyboru czy konieczności?

Z powyższych względów, najważniejszą rekomendacją przy wyborze aplikacji do przygotowywania e-sprawozdania finansowego dla siebie jest wskazanie, że warto wybierać tylko produkty znanych, profesjonalnych podmiotów, które tworzą tego typu programy, zapewniając bezpieczeństwo swojego sprawozdania finansowego.