Senior w firmie – z wyboru czy konieczności? - KS Service
+
KSSERVICE

Senior w firmie – z wyboru czy konieczności?

Senior w firmie – z wyboru czy konieczności?
27/09/2016

Senior w firmie – z wyboru czy konieczności?

Pracownicy w wieku 50+ nie stanowili do niedawna problemu w przedsiębiorstwach. Nie było ich zbyt wielu. Jednak idą czasy, kiedy konieczne będzie zarządzanie wiekiem.

W przekonaniu wielu przedsiębiorców osoby powyżej 45. roku życia nie są dobrymi, wydajnymi i skutecznymi pracownikami. Ze względu na zły stan zdrowia takie osoby ciągle przebywają na zwolnieniach lekarskich – tak uważa ponad połowa pracodawców (badanie IPSOS). Dodatkowo uważają oni, że osoby starsze zatrudnione na stanowisku pracy nie są kreatywni i nie chcą się dokształcać, przez co stają się niedyspozycyjni.

Senior wiecznie na chorobowym

Pracodawcy najbardziej obawiają się chorób pracownika 50+. Firmy nie chcą ponosić kosztów zwolnień. Nie jest to słuszne stwierdzenie. Albowiem w ciągu ostatnich 20 lat dość znacznie poprawił się stan zdrowia starszych Polaków. Uległa polepszeniu profilaktyka zdrowotna i ogólne standardy życia. Za każdego zatrudnionego 50-latka nie trzeba odprowadzać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To przywileje wynikające z rządowego programu 50+.

Nie chcą się uczyć?

Zazwyczaj na szkolenia z zakładu pracy zgłaszają się zwykle młodsi pracownicy. Dotyczy to przeważnie szkoleń z zakresu obsługi nowych programów komputerowych. Starsi mogą się w pewien sposób wstydzić, że nie nadążają za młodymi w ciągle zmieniających się i udoskonalających trendach informatycznych. Aby starsi zechcieli odbywać szkolenia powinno się ich do tego odpowiednio zachęcać. Być może pracodawcy nie umieją organizować właściwych szkoleń dla określonych grup pracowników? Co może przekonać starszych pracowników do odbycia szkolenia? Zachętą może być na przykład zwrot poniesionych kosztów szkolenia w wysokości do 140%. Takie rozwiązanie funkcjonuje w Australii i cieszy się dużym powodzeniem. Dodatkowym rozwiązaniem mogłoby być stworzenie indywidualnych kont szkoleniowych, na których ze składek zbierałyby się fundusze, które co kilka lat pracownik musiałby wykorzystać na szkolenia. Inaczej pieniądze by przepadały.

Przeczytaj  Jak zintegrować pracowników?

50+ bardziej przywiązani do firmy

Czy rzeczywiście starsze osoby nie odnajdują się w młodym, zgranym zespole? W przekonaniu wielu tak jest. Jednak rzeczywistość przeprowadzanych badań pokazuje coś zupełnie innego. Osoby starsze powyżej 50. roku życia stanowią grupę osób najszybciej rozwijającą się i rosnącą w kwestii używania Internetu. Osoby starsze są bardziej sumienni, lojalni, bardziej przywiązani są do swojej firmy, i bardziej się z nią identyfikują. Zdaniem ekspertów rynku pracy korzyści z zatrudniania osób z wiekiem 50+ są dość znaczne. Potrzeba jedynie zmienić zdanie na ich temat.

Srebrne społeczeństwo

Za około 30 lat, według badań, Polska będzie krajem 50- i 60-latków. Ludzie starsi będą największą grupą usługobiorców. Nie dotyczy to tylko Polski. W 2050 roku połowa ludności w Europie osiągnie wiek emerytalny. Z szacunków wynika, że zabraknie aż 160 mln rąk do pracy. Większość krajów już teraz podejmuje działania mające na celu zapobieganie temu zjawisku. Obecne społeczeństwo osób starszych żyje znacznie dużej niż na przykład 40 lat temu. Dzisiejsi 60-latkowie są silniejsi, zdrowsi i lepiej się czują niż miało to miejsce kilkadziesiąt lat temu. Wydłużyła się średnia długość życia. Brak osób starszych w firmie świadczyć może tak naprawdę o złym wizerunku firmy. Przepisy UE już dość dawno zakazywały dyskryminacji osób ze względu na ich wiek. Pracownik, który jest źle traktowany ze względu na to ile ma lat, może pozwać pracodawcę do sądu. W przyszłości klienci będą woleli starszych, gdy połowa naszego społeczeństwa osiągnie srebrny wiek, trzeba będzie dostosować rynek do ich potrzeb.