Edit Content

O nas

Jesteśmy profesjonalną agencją zatrudnienia KS Service, specjalizującą się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu rekrutacji, doradztwa zawodowego oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Znajdziesz Nas w Szczecinie, Łodzi i Poznaniu

Dane kontaktowe

Chcesz udowodnić pracodawcy, że należy Ci się urlop okolicznościowy?

Chcesz udowodnić pracodawcy, że należy Ci się urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy należy się pracownikowi, któremu przyszło obchodzić ważną uroczystość. Może być ona bardzo radosna, jak choćby ślub czy narodzenie dziecko, ale i przykra, kiedy mierzyć się będzie z pogrzebem ważnej dla siebie osoby. Jak udowodnić pracodawcy prawo do urlopu okolicznościowego?

Za czas nieobecności w pracy pracownikowi należy się pełne prawo do wynagrodzenia. Urlop okolicznościowy nie trwa długo:

Dwa dni w przypadku ślubu lub narodzenia dziecka, a także zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, matki, ojca, ojczyma lub macochy.

Jeden dzień w sytuacji ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

W związku z tym, że urlop okolicznościowy jest związany z konkretną datą, którą często nie sposób było wcześniej zaplanować i jednocześnie poinformować o tym pracodawcy, to należy mu udowodnić, iż posiada się prawo do uzasadnionej nieobecności w pracy.

Tym samym pracobiorca powinien udostępnić pracodawcy akt potwierdzający którąś z wyżej opisanych okoliczności. Może być to więc akt ślubu, zgonu, a także urodzenia. Zazwyczaj te dokumenty otrzymuje się po uroczystości, a nie przed, więc nie ma żadnego problemu z tym, by przedstawić je pracodawcy po terminie urlopowym.

W przypadku dwóch dni urlopowych nie trzeba z nich korzystać łącznie. Można więc wnioskować o dzień wolny od razu po uroczystości, a także kilka dni po. Pamiętajmy jednak o akcie poświadczającym zasadność. Bez tego pracodawca ma prawo postawić weto.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *