Co zrobić, by mieć przerwy na warunkach umowy zlecenia? Wyjaśniamy wątpliwości - KS Service
+
KSSERVICE

Co zrobić, by mieć przerwy na warunkach umowy zlecenia? Wyjaśniamy wątpliwości

Co zrobić, by mieć przerwy na warunkach umowy zlecenia? Wyjaśniamy wątpliwości
08/12/2017

Co zrobić, by mieć przerwy na warunkach umowy zlecenia? Wyjaśniamy wątpliwości

Każdego dnia przebywasz w pracy taką samą ilość godzin, jednakże pracujesz na warunkach umowy zlecenia. Czy w takim przypadku należy ci się przerwa?

Niestety, nie mamy dobrych informacji. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii przerw, jeśli pracownik wykonuje swoje obowiązki na zasadach umowy zlecenia. „Zleceniówka” podlega pod kodeks cywilny. Jedyne więc co pozostaje, to indywidualne ustalenia z pracodawcą i zadbanie o to, by stosowne zapisy zostały uwzględnione w umowie. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ lekkie podejście do tej kwestii może spowodować, że skażemy się na pracę, w które nie będzie nam się należała nawet chwila wytchnienia.

 Jest to o tyle istotne, że w wielu przypadkach zlecenie jest zleceniu nierówne. Inną sytuacją jest, kiedy pracownik przykładowo pracuje w domu i ma do napisania artykuł lub wykonanie grafiki do konkretnego terminu. Wtedy ze swoim czasem może robić co tylko zechce, byle zdążył wywiązać się ze swoich obowiązków. Problem robi się w innych przypadkach. Co ma zrobić osoba zatrudniona do pracy na dwa tygodnie, przy choćby sprzedaży fajerwerków, będąc zmuszoną handlować nimi od wczesnych godzin porannych do wieczora?

Warto też pamiętać o tym, by w zapisach umowy zlecenia zadbać nie tylko o to, by przerwa była uwzględniona, ale i dopisek, iż wszystkie przerwy były płatne.

Przeczytaj  Polskę zalewają zagraniczni pracownicy