Wyjazd jako opiekunka seniora za naszą zachodnią granicę oznacza, że konieczne będzie nauczenie się podstaw języka niemieckiego. Niezbędne będą one do komunikowania się z podopiecznym i jego rodziną, a także porozumiewania w sklepie, aptece, banku, u lekarza czy taksówce. Opiekunki seniorów, które do tej pory nie miały styczności z językiem niemieckim, często pytają, czy jest on trudny. Jak jest faktycznie? Ile czasu potrzebne jest do opanowania podstaw niemieckiego?
Czy opłaca się uczyć niemieckiego?
Wbrew powszechnemu przekonaniu praca za zachodnią granicą bez znajomości języka niemieckiego jest możliwa. Podejmuje ją wiele osób z wykształceniem podstawowym i średnim. Jak jednak wynika ze statystyk, zazwyczaj znajdują oni zatrudnienie na mniej prestiżowych stanowiskach oraz za swoją pracę otrzymują gorsze wynagrodzenie. Wyjątkiem są tu opiekunki osób starszych. Zapotrzebowanie na nie sprawia, że na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-bez-znajomosci-jezyka/ stale pojawiają się anonse, w których proponowana jest praca w Niemczech bez znajomości języka. Nie ma jednak co ukrywać, że porozumiewanie się po niemiecku znacznie ułatwia wykonywanie obowiązków, aklimatyzację oraz daje szansę na wyższe zarobki. Planując więc wyjazd za Odrę, warto nauczyć się chociaż podstaw.
Język niemiecki – co warto o nim wiedzieć?
Niemiecki należy do rodziny języków germańskich. W praktyce oznacza to, że wyróżnia się on oryginalnymi znakami fonologicznymi, które na początku nauki mogą wprawiać w konsternacje i wywoływać zdziwienie. Polacy uczący się niemieckiego jako częste problemy wskazują też gramatykę i fonetykę, które stanowią niemałe wyzwanie. Pierwszą z przeszkód, na którą można napotkać, są rodzajniki: der, di das, które zawsze stoją przed rzeczownikiem. W języku polskim jest to nie spotykane, dlatego Polakom trudno się przyzwyczaić do ich stosowania, często też je błędnie dopasowują do rzeczownika. Nie małe problemy może też sprawić deklinacja i próby zrozumienia różnicy między Dativem a Akkusativem.
Nie taki diabeł straszny, jak go malują
Nie ma co ukrywać, że jest wiele rzeczy, które w nauce niemieckiego mogą sprawić problem, są jednak i takie, które ułatwiają przyswajanie wiedzy. Do takich należą logiczne zasady gramatyki, stosunkowo proste szyki zdań oraz wiele słów podobnych do polskich. Te cechy niemieckiego sprawiają, że na podstawowych kursach można nauczyć się porozumiewania się językiem zza Odry. W większości trwają one ok. 4-6 tygodni, a dla opiekunek osób starszych prowadzone są on-line. Co ważne lekcje dla opiekunek uwzględniają nie tylko podstawy gramatyki czy wymowy niemieckiej, ale też naukę specjalistycznego słownictwa potrzebnego w pracy.