Czy Millennialsi zlikwidują pracę w biurach? - KS Service
+
KSSERVICE

Czy Millennialsi zlikwidują pracę w biurach?

Czy Millennialsi zlikwidują pracę w biurach?
26/09/2016

Czy Millennialsi zlikwidują pracę w biurach?

W obecnym czasie jesteśmy świadkami mobilnej rewolucji. Pokolenie Y – inaczej Millennialsi – czyli osoby urodzone od 1984 roku, doskonale opanowało nowinki technologiczne i aktywnie korzysta z mediów i technologii cyfrowych. Czy dzięki nim w przyszłości nie będziemy musieli pracować za biurkiem?

Elastyczność weźmie górę?

Pokolenie Millennialsów do 2025 roku będzie stanowić 75% współczesnej globalnej siły roboczej. Dziś są to 20-letni młodzi ludzie. Według ekspertów wykorzystywane przez nich nowoczesne technologie może przyczynić się do rewolucji na rynku pracy. Ich zdaniem wzrośnie liczba osób pracujących zdalnie w domu. Młode pokolenie bardziej przywiązuje uwagę do elastycznej formy pracy z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki. Za taką opcją pracy opowiada się według badań aż 77% przedstawicieli Pokolenia Y. Uważają, że 8-godzinny dzień pracy wpływa na spadek efektywności pracowników. Jedynym ratunkiem na jej podniesienie jest zdaniem Millennialsów zgoda na wykonywanie elastycznej pracy.

czytaj także: Pokolenie Y – ignorować czy zatrudniać?

Pokolenie online

Pokolenie Y ma jakby wpisane w swoją naturę wielozadaniowość. Dla nich nie stanowi problemu wykonywanie kilku rzeczy w jednym momencie. Dotyczy to zwłaszcza korzystania ze smartfonów. Prawie 90% osób z tego pokolenia, wykorzystuje swoje telefony np. do sprawdzania poczty w ciągu całej doby, nie tylko w wyznaczonych godzinach pracy. Robią to „non stop”. Nowe technologie są tak bardzo wpisane w ich życie codzienne, że praca bez nich byłaby dla większości katastrofą. Smartfon czy laptop to dla nich normalne narzędzia pracy, z którymi w dużej mierze nie rozstają się w ciągu dnia. Zerkanie w telefon, w różne aplikacje jest dziś czymś zupełnie normalnym dla młodego pokolenia. Wystarczy popatrzeć np. na ulicy jak młodzież wykorzystuje wolny czas.

czytaj także: Dobrzy pracownicy kreują wielkość firmy

Konflikt pokoleniowy

Źle wykorzystywane nowe technologię mogą wpłynąć na pogorszenie się relacji międzyludzkich. Zdaniem osób z Pokolenia Y, ich używanie w pracy pozwoli na zaoszczędzenie czasu i spożytkowanie go na budowanie głębszych relacji z rodziną i przyjaciółmi. Dla młodego pokolenia centralnym punktem życia nie jest praca ale relacje rodzinne i przyjacielskie. Nowe technologie dają możliwość wykonywania pracy biurowej w każdym miejscu. Oczekiwania młodych są duże. Dla osób starszych bywają one niezrozumiałe i nie do zaakceptowania. Jednak czy chodzi tutaj o prowadzenie sporów pomiędzy młodym a starszym pokoleniem? A może lepiej pozwolić dopiero co wkraczającym na rynek pracy na lepsze i bardziej efektywniejsze wykorzystywanie dostępnych już technologii oraz na dalszy ich rozwój?

Przeczytaj  Jak rozwiązać umowę zlecenie?