Czy Polak potrafi być zadowolony z pracy? - KS Service
+
KSSERVICE

Czy Polak potrafi być zadowolony z pracy?

Czy Polak potrafi być zadowolony z pracy?
15/09/2016

Czy Polak potrafi być zadowolony z pracy?

Polak to wieczny malkontent? Istnieje przekonanie, że jesteśmy narodem, który lubi narzekać z natury. Mało kto na pytanie – „Co u Ciebie dobrego?” – odpowie „wszystko w porządku” lub „świetnie”. Raczej otrzymamy fale narzekań i użalania się nad swoją złą dolą. Dotyczy to także wypowiedzi o firmach, w których pracujemy.

 

Tylko czy aż?

Z przeprowadzonych badań sondażowych wśród osób podejmujących zatrudnienie, tylko 42% badanych Polaków pozytywnie wyraża się o swojej pracy. Niektórzy interpretują wyniki sondażu i śmiało stwierdzają, że ten odsetek pozytywnie nastawionych do pracy, to aż 42%. W niektórych firmach ten wskaźnik jest jeszcze niższy, ale też są przedsiębiorstwa, gdzie wskaźnik ten sięga blisko 80%. Spośród 18 krajów Europy, gdzie przeprowadzono podobne badania wśród 100 miejsc pracy najniżej ocenianych przez zatrudnionych, wskaźnik ten wyniósł podobnie 43%, co sprawia, że mieści się on na poziomie naszej „średniej krajowej”.

Na co narzekamy?

Najczęściej skarżymy się na świadczenia i wynagrodzenia pracownicze. Tylko 28% Polaków jest zadowolonych ze swoich wynagrodzeń, a 24% respondentów pozytywnie oceniło świadczenia pracownicze. Znacznym problemem odczuwanym w przeciętnym miejscu pracy w stopniu dosyć dotkliwym jest kwestia faworyzacji ze strony kierownictwa. Niska ocena jest sygnałem dla pracodawców, że w firmach może po prostu brakować przejrzystych i dobrze przekazywanych zasad wyróżniania i awansowania pracowników. Polacy narzekają również na niski poziom psychicznego komfortu w pracy. Coraz więcej zatrudnionych odczuwa stres w pracy. To narastający problem w Polsce. Wielu pracodawców uważa stres za nieodzowny element ludzkiego życia, i bardziej skupia się na wynikach pracy, pomijając kondycję psychofizyczną zatrudnionego. Stres jednak nie jest przyjacielem ani człowieka ani firmy. Trwający przez długi czas potrafi doprowadzić do wypalenia zawodowego, schorzeń, absencji. Im więcej stresu w firmie, tym gorsza opinia. Ma on silniejszy związek z ogólną opinią o zakładzie pracy niż poziom wynagrodzenia.

Przeczytaj  Agencja pracy w Krakowie. Sprawdź, jak eksperci pozyskują pracowników dla swoich klientów

Praca to nie bajka

Polacy narzekają, jeśli mają ku temu słuszne powody. Czasami jednak narzekanie nie jest adekwatne do zaistniałej rzeczywistości. W Polsce istnieją wspaniałe miejsca pracy. Każda firma może być takim miejscem, niezależnie od wielkości zatrudnienia czy kraju pochodzenia.  Może nie potrafimy doceniać tego co mamy? Czy nawet jakbyśmy zmienili miejsce pracy, to po jakimś czasie znowu nie zaczniemy narzekać na wszystko i wszystkich dookoła? Żaden pracodawca nie zatrudni dodatkowo masażystów, aby masowali zmęczone plecy pracowników, tak jakbyśmy być może sobie tego życzyli. Jednak istnieją słuszne powody, aby tworzyć własne rozwiązania w tej kwestii i podnosić poziom zadowolenia. Za niezadowolenie w pracy nie można obarczać jedynie przełożonego.