Dlaczego profesjonalne CV jest ważne? - KS Service
+
KSSERVICE

Dlaczego profesjonalne CV jest ważne?

Dlaczego profesjonalne CV jest ważne?
13/11/2023

Dlaczego profesjonalne CV jest ważne?

Dlaczego profesjonalne CV jest ważne?

Profesjonalne CV doskonale ukazuje doświadczenie zawodowe i kluczowe kompetencje kandydata w sposób funkcjonalny, czyli dostosowany do konkretnych stanowisk lub branż. W profesjonalnym curriculum vitae ważny jest nie tylko estetyczny szablon CV, ale przede wszystkim odpowiednie podkreślenie kompetencji wymaganych na danym stanowisku. Posiadanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych zdecydowanie ułatawia i skraca czas potrzebny na znalezienie pracy.

Doświadczenie zawodowe w profesjonalnym CV

Doświadczenie zawodowe w CV powinno być jego najważniejszym aspektem. Podczas pisania CV skup się na konkretnych kompetencjach i oczekiwaniach pracodawcy, które możesz znaleźć w ofertach pracy. Profesjonalny dokument odpowiada na tego typu pytania i tym samym pozwala wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Należy pamiętać o tym, że rekruter ma ograniczony czas na analizę CV, dlatego upewnij się, że jest ono dostosowane do konkretnych ofert pracy. Nie musisz rozwijać wszystkich stanowisk, wystarczą te najbardziej wartościowe z punktu widzenia pracodawcy.

W sekcji „doświadczenie zawodowe” opisz swój profesjonalny życiorys. Pisz w formie dynamicznej, jak np. „zarządzanie zespołem”, a także posługuj się liczbami i statystykami, by przyciągnąć uwagę rekrutera. Bądź konkretny i zamieszczaj tylko niezbędne informacje.

Podsumowanie zawodowe w profesjonalnym CV

Profesjonalne CV posiada podsumowanie zawodowe na samej górze dokumentu, w którym w 3-5 zdaniach opisujesz swoją kandydaturę. Możesz wspomnieć o długości doświadczenia zawodowego, wymienić umiejętności miękkie wraz z ich uzasadnieniem, a także określić swoje cele zawodowe, jak np. chęć rozwoju. To również miejsce na najważniejsze osiągnięcia, wartościowe szkolenia, a czasem nawet nietuzinkowe zainteresowania. Możesz umieścić wszystko, co zaimponuje potencjalnemu pracodawcy.

Znajomość języków obcych

Znajomość języków obcych jest równie ważnym, choć zdecydowanie krótszym punktem, które powinno zawierać profesjonalne CV. Jeśli znasz jakikolwiek język obcy, nawet na poziomie podstawowym – po prostu uwzględnij to w sekcji „umiejętności” lub „języki obce”.

Przeczytaj  Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza

W dzisiejszym świecie bardzo często wymagane jest, by poza językiem polskim posługiwać się jeszcze angielskim, niemieckim lub hiszpańskim. W ostatnim czasie popularność zdobywają także języki skandynawskie, jak np. szwedzki czy norweski. Warto uwzględnić ich znajomość w profesjonalnym CV, a także wspomnieć np. o obsłudze klientów zagranicznych w danym języku.

Klauzula RODO

Profesjonalne CV nie istnieje bez odpowiedniej klauzuli RODO. Powinna się znaleźć najlepiej na samym końcu dokumentu (w jego stopce). Pracodawca musi ją widzieć, ponieważ bez niej tak naprawdę rekruterzy nie powinni procesować aplikacji podczas procesu rekrutacji. Często jest podawana w ofertach pracy.