Działalność gospodarcza dla początkujących - KS Service
+
KSSERVICE

Działalność gospodarcza dla początkujących

Działalność gospodarcza dla początkujących
21/03/2017

Działalność gospodarcza dla początkujących

Założenie własnej działalności gospodarczej to poważny krok, za którym ciągnie się szereg obowiązków. Chcąc zarejestrować się jako właściciel takiej formy aktywności zawodowej, należy przeanalizować swoją sytuację finansową i rozważyć wszystkie za i przeciw. To decyzja wiążąca, gdzie konsekwencje nieprzemyślanych działań, mogą ciągnąć się latami. Dzisiaj kilka podstawowych zdań o zakładaniu przedsiębiorstwa.

Działalnością gospodarczą nazywamy wykonywanie czynności zarobkowych, które odbywają się w sposób ciągły i zorganizowany. Jest jedną z form aktywności przedsiębiorców na rynku.

Określone prawnie

Polskie prawo posiada kilka definicji działalności gospodarczej. Różnią się one dokładnością opisu czy szczegółami określeń, ale ogólny sens jest podobny i sprowadza się do analogicznych wniosków. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej mamy wyróżnione: zarobkową działalność wytwórczą, usługową, handlową oraz budowlaną, do tego rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż. Ta sama ustawa opisuje działalność gospodarczą jako zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Kryteria podziału

Działalność gospodarczą dzielimy ze względu na dochodowość i swobodę działalności. Pierwsza kategoria, czyli dochodowość, może być podzielona na trzy gałęzie. I tak, mamy działalność gospodarczą, której głównym celem jest przynoszenie dochodu, następnie działalność gospodarczą, która nie ma za główny cel osiągnięcie korzyści finansowych i ostatnią, czyli działalność non-profit, która nie przynosi zysku finansowego. Druga kategoria, czyli swoboda działalności, to działalność regulowana i działalność nieregulowana. Oznaczają one potrzebę przestrzegania szczególnych warunków, które są określone prawnie, a także działalność, którą normują wyłącznie przepisy ogólne.

Plusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

 – łatwość założenia i prowadzenia

– odpowiedzialność własna, brak szefa

– nieduże koszty rejestracji i księgowości

– nauka odpowiedzialności i konsekwencji zaniedbań

Minusy jednoosobowej działalności gospodarczej:

– regularnie opłacanie składek ZUS, bez względu na dochody

– brak kontroli osoby na wyższym stanowisku

– odpowiedzialność za długi firmy z własnej kieszeni

Przeczytaj  Jak wypromować kanał na YouTube?

– konkurencyjność na rynku

Założenie działalności gospodarczej wiele zmienia w życiu. Odpowiedzialność, która spływa na właściciela jest nieporównywalna do tej szeregowego pracownika w dużej firmie. Nikt nie nadzoruje działań i nie pomaga w korygowaniu ich. Zarządzanie samemu swoim interesem nie jest łatwe także ze względu na to, że łatwo wymieszać finanse prywatne z tymi firmowymi i pogubić się we wszystkich niuansach prawnych. To szybka droga do porażki i zgubienia kontroli. Wiele osób marzy o tym, by być szefem dla samego siebie i mieć nad wszystkim władze. W rozrachunku jest to bardzo ulotne, bo trzeba dbać o wiele kwestii, samo czerpanie z niezależności jest myśleniem dość krótkowzrocznymi. Osoby, które odnajdą się w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej i znajdą sobie dobre miejsce na rynku, mogą stale na tym zyskiwać. Umiejętność dopasowania się do zmiennych standardów i wymogów jest tutaj niezbędna. Warto inwestować w siebie i swoje pomysły, ale trzeba robić to po chłodnej kalkulacji.